wijze uit natuurproducten te maken; een zeer groot voordeel. Een groot nadeel staat hiertegenover n 1. de groote hoeveelheid rook bij verbranding en de geringe stabiliteit van het salpeterkruit Langzamerhand ging men er dan toe over om niet door me chanisch mengen tot een springstof te komen, maar langs che- mischen weg te trachten een bruikbaar explosief te krijgen, n.l. door inwerking van salpeterzuur op organische bestanddeelen. Hiermede bereikte men het groote voordeel, dat chemisch het salpeter zuur in de stof gebonden was, terwijl bij salpeterkruit slechts een der mechanisch gemengde bestanddeelen de groep NO3 (zuurstof- leverende groep) bevatte. Tevens kon men door hoogere nitreering het zuurstofgehalte opvoeren. Door salpeterzuur op cellulose te doen inwerken ontdekten Schoenbein en Botcher in 1846 het schiet katoen, terwijl in hetzelfde jaar de Italiaansche scheikundige SOBRERO het nitroglycerine ontdekte; de eerste twee personen door salpeterzuur op boomwol, de laatste door het HNO3 op glycerine te laten inwerken. Dit was een groote stap voorwaarts, alhoewel aanvankelijk de proeven met nitroglycerine en vooral die met schietkatoen slechte resultaten opleverden. 1) Het was zaak om van hunne brisante eigenschappen zoo spoedig mogelijk partij te trekken. Hierbij stuitte men op de minder goede eigenschappen n.l. de plotselinge detonatie bij zelfontleding, de moeilijke wijze van ontsteken, die bij het salpeterkruit door vlam of lont kon geschieden, welke manier bij schietkatoen en nitro glycerine niet de gewenschte uitwerking had. Het gelukte Alfred Nobel in 1864 een goede ontstekingswijze te vinden door toepassing van het knal- of slagkwik, waarover later. Was het salpeterkruit makkelijk te ontsteken en niet zeer gevoelig voor slag, zoo bleek, dat nitroglycerine en schietkatoen beide zeer gevoelig waren voor slag, druk en stoot en ongevoelig voor vlam. Het meer schokveilig maken heeft men verkregen door gelatineering. Hierdoor werd het mogelijk het te gebruiken als explosiefstof. In 1868 vond O'Brown, dat het volgens Abel samengeperste schietkatoen ook door een krachtigen detonator tot ontsteking kon worden gebracht Een andere vorm is weer het door Nobel uitgevonden dynamiet. Hierover geeft ook Logger in Hoofdstuk II voldoende inlichtingen. I) Zie hiervoor Handleiding tot de kennis der Artillerie, afdeeling Techniek, Hoofdstuk II, Ontplofbare stoffen, door J. C. Logger. 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 59