Nu gebleken was, dat langs chemischen weg bruikbare springstof kon bereid worden, ging men ook andere stoffen nitreeren. Turpin vond in 1885, dat ook pikrinezuur tot detonatie kon worden gebracht. Het pikrinezuur was reeds overlang bekend als verfstof. In 1771 ontdekte Woulff het bij de inwerking van HNO3 op zijde; terwij! Haussman het onafhankelijk van Woulff ontdekte bij de behan deling van indigo met HNO3. Eerst in 1799 werd pikrinezuur kristallijn verkregen. Laurent was de eerste, die in 1843 pikrinezuur maakte door nitreering van phenol Sprengel zeide in zijn voordracht voor de Chemical Society te Londen, dat het pikrinezuur alleen reeds over voldoende zuurstof beschikte en het zonder bijvoeging van andere oxydatiemiddelen als een krachtige springstof was te bezigen, indien het door middel van een slaghoedje werd ontstoken, terwijl er nagenoeg geen rookontwikkeling bij de ontploffing optrad. Vol gens deze woorden zou dus Sprengel degene zijn, die het tot deto natie brengen van pikrinezuur heeft ontdekt. Daniël echter beweert in zijn „Dictionnaire des Matières explo sives", Parijs 1932, dat Sprengel slechts op theoretische gronden bouwde, waar Turpin de practische proeven heeft uitgevoerd. Het was ook Turpin, die de mogelijkheid bewees om het pikri nezuur vloeibaar en geperst in granaten te gebruiken. In het patent, hetwelk hij op zijn vinding vroeg, zegt hij 0. a. dat tot nu toe (1886) algemeen het oordeel was, dat pikrinezuur niet afzonderlijk als springstof zou zijn te gebruiken, 0. r. dat het slechts de helft van de voor volledige verbranding benoodigde zuurstof bezat Een bijvoeging van 40 a 50 °/o oxydatiemiddel, als chloraten, nitraten, chromaten, salpeterzuur, enz. werd noodig geoordeeld. Men kwam hierdoor tot de ontdekking, dat het pikrine zuur salpeter- en zoutzuur uit hunne verbindingen verdrong, waar door zeer gemakkelijk zelfexplosie optrad. In verband hiermede stapte men af van deze gevaarlijke mengsels en ging er toe over om, instede van pikrinezuur, pikraten te gebruiken. In verschillende landen is het pikrinezuur ingevoerd al of niet vermengd met andere stoffen, onder namen als: melinite (Fr), lyddit (E), schimose (J), pikrinit (D), ekrasiet (O), pertit, etc. Het melinite werd in Frankrijk in drie verschillende vormen gebruikt, n. 1. 1° Volgens het patent Turpin, het gepoederde pikrinezuur geperst met Arabische gomoplossing of vet, zoodat het in elke gewenschte vorm kon worden gebracht. 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 60