Het pikrinezuur wordt veel gebruikt gemengd met andere stoffen. Het Fransche melinite komt onder drie vormen voor, n. 1. 1° gepulverd endaarnageperst pikrinezuur, alofnietplastischgemaakt, 2o een mengsel van 70% pikrinezuur en 30% schietkatoen, 3° gegoten pikrinezuur. In Frankrijk gebruikt men ook nog een mengsel van pikrinezuur en trinitrokresol, het kresyliet; in Oostenrijk het ekrflsiet, dat is het ammoniumzout van trinitrokresol. Als voorbeeld van de ongevoeligheid van pikrinezuur tegen schok diene, dat een valgtwicht van 1 K.G. op een valhoogte van 1,20 M. geen ontsteking gaf; echter het pikrinezuur op een loodplaat gelegd, gaf op £0 c.M. reeds ontsteking, o.r. vorming van loodpikraat. Ook de pikraten vinden een groot gebruik, o.a. in het Désignolle- poeder. waarvan drie typen: Het A-product werd gebruikt in torpedo's, het B-product bij de artillerie en het C-product voor geweren. Het Italiaansche maizite bestaat uit: 27,70% ammoniumpikraat en 72.30% ammoniumnitraat. Het bronoli te van BRONts is een voorbeeld van het gebruik van de zgn. dubbel-pikraten, welke een minder gevaarlijk product geven. Zoo bestond het bronolite uit: dubbel-pikraat van soda en barium 15 potasch pikraat 2 nitronaphtaline 5 potasch nitraat 20 suiker 15 gom 2 roet 0,56 Het pikrinezuur wordt langzamerhand verdrongen door het grooter explosiefkracht bezittende trotyl. Het trinitrotoluol, kortweg trotyl genoemd, wordt vervaardigd uit het toluol door nitreering. Het dan verkregen pioduct is het mono- trinitrotoluol, waarvan bekend het ortho, meta en para. Dit mono nitraat wordt genitreerd tot dinitrotoluol, waarvan bekend het ortho, verdeeld in het en product, het meta leverende het y en het para waarvan het x product. Van het trinitrotoluol zijn 6 isomeren, waarvan 3 bekend Hiervan potasch pikraat salpeter kool A- product £0 40 40 B-product 9 80 10 C-product. 23 65 7 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 64