voldoende. Ook het volledig detoneeren is van groot belang, daar niet elke detonator in staat is gegoten trotyl tot detonatie te bren gen. Het al of niet volledig detoneeren is te zien aan de rook, wel ke bij onvolledige detonatie bruin tot lichtgeel is, en bij volledige'deto- natie blauw tot donkergrijs is. Dit onderscheid is zeer typisch. Een onaangename eigenschap is het ontstaan van hinderlijke dampen bij het smelten. Deze dampen veroorzaken hevige prikkelingen in keel en neus, en zware hoofdpijnen, welke zeer hevig worden, nadat men het hoofd bevochtigd heeft. Een inrichting, als op bijgaande schets (fig. i) is aangegeven, wordt in Holland aan de Hembrug gebruikt en verzekert een absolute afvoer van de schadelijke dampen. Het trotyl wordt gebruikt: a. zuiver, zonder andere bijstoffen. b. vermengd met andere stoffen. a. Het trotyl zonder bijmengselen dient voor G.- zoowel als voor G. K -vulling. In Holland doet het tevens dienst om de G. K.-kogel- tjes vast te zetten in het eenheidsprojectiel. Het gieten van trotyl geschiedt door het vloeibaar in het pro jectiel te storten dan wel in kartonnen hulzen, waarbij men dan tevens den stalen koker kan vastzetten, welke de ontstekingslading moet bevatten (zie fig. 2). Het gieten in kokers heeft het voordeel, dat de lading gescheiden kan worden opgelegd. Bij het gieten direct in het projectiel kan de koeling zonder afzonderlijke inrichting gebeuren. Een groote oplettendheid eischt het goed laten ontwijken van de lucht, daar anders een ongelijkmatige dichtheid wordt verkregen. Het krimpen bij stolling maakt het gieten met groot verloren hoofd noodzakelijk. Hiertoe maakt men gebruik van speciale vultrechters. Het gieten in elke gewilde vorm is reeds praktisch mogelijk. Als voorbeeld van de springkracht van het trotyl diene, dat een gra naat van 12 c.M. Hw. gevuld met 1,70 K. G. trotyl 2COO scherven gaf, terwijl bleek, dat 6 K. G. verloren was door vergruising Een verminderde lading bracht het tot 1500 scherven. Bij gebruik van kokers worden deze vastgezet in het projectiel met partiëele vulling bestaande uit pek, hars enz. Een andere manier is door berekening de inhoud van het trotyl te bepalen en dan de koker zoo dik maken, dat deze juist in het projectiel past; hierdoor ontkomt men dan tevens aan het tijdroovende vastzetten met partiëele vulling. Trotyl laat zich vijlen, boren, afdraaien, enz., zonder eenig gevaar voor detonatie. Om de dichtheid te verhoogen zijn verschillende toestellen in gebruik, alle neerkomende op de koeling onder druk. 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 66