3° dat de explosiefkracht verre ten achter staat bij het trotyl. Voor oplegging is dan ook het romaniet ongeschikt, tenzij men het in geparafineerde kokers opbewaart, hoewel zelfs dit niet afdoende is. De ideale springstof is tot op heden het trotyl. ad c. Het tot detonatie-brengen van springstoffen Allereerst: wat is detonatie? De wijze, waarop een ontplofbare stof tot ontsteking wordt gebracht, is in hooge mate van invloed op het verloop van het proces. Het maakt n. 1. een groot verschil, of de ontplofbare stof zich in een al dan niet gesloten ruimte bevindt; of men dereactie inleidt door middel van een knalpreparaat dan wel door een vuurstraal of vlamterwijl verder de dichtheid en de structuur hun invloed doen gelden. Al naar de omstandigheden, waaronder het ontledingsproces wordt ingeleid en de daarna volgende verschijnselen, onderscheidt men: snelle verbranding, ontploffing en detonatie. Bij de snelle verbranding treden vuurverschijnselen en een sissend geluid op. Een ontploffing gaat gepaard met een knal. De reactiesnelheid is hierbij belangrijk grooter dan bij snelle verbranding. Ontploffing treedt pas in bij een bepaalden druk, de zgn. ont- ploffingsdruk. Daalt tijdens het proces de druk beneden den ont- ploffingsdruk, dan houdt de ontploffing onmiddellijk op en blijft óf een gedeelte van het kruit onverbrand achter, dan wel treedt een langzame verbranding op. Dit verschijnsel ziet men wel bij het gebruik van rookzwak kruit. Een stof, die in de open lucht snel verbrandt, kan vaak bij opsluiting en bij ontsteking op dezelfde wijze ontploffen. Dit vindt zijn oorzaak in het niet kunnen ontwijken van de gassen, welke dan de ontploffingsdruk te voorschijn roepen. Hoe sneller de gasvorming gaat, hoe minder opsluiting noodig is. Vaak wordt bij salpeterkruit de massa zoo vlug in gassen omgezet bij verbranding in de open lucht, dat door het niet snel genoeg ontwijken van de lucht deze voor opstopping zorgt en het samen stel doet ontploffen, doordat de ontploffingsdruk werd bereikt. Een detonatie speelt zich in een ondeelbaar oogenblik af. Als voorbeeld van de reactiesnelheid worden hier eenige detonatie snelheden gegeven: 530

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 72