Tetranitromethylaniline 8455 M/sec. Pikrinezuur 8183 M/sec. Trinitrotoluol 7618 M/sec Schietkatoen (droog) 6383 M/sec. Schietkatoen (met 20 water) 5228 M/sec. De ontploffing is een explosie van de eerste orde, de detonatie die van de tweede orde. Terwijl bij de ontploffing de reactiesnel heid kan worden opgevoerd door betere opsluiting, vergrooting van de ladingsdichtheid, enz., heeft bij detonatie een verdichting en meerdere opsluiting slechts een zeer geringe invloed op de detona tiesnelheid. Een detonatie verloopt dus in een projectiel en in de open lucht even snel, mits in beide gevallen de inleiding voldoende is. Bij detonatie heeft plotselinge ontleding plaats en komt in een ondeelbaar kleinen tijd een groot volume gas vrij. Voor een intensieve ontsteking leenen zich bij uitstek de knalpre paraten, als knalkwik, knalzilver, enz. Voor militaire doeleinden wordt alleen van het slagkwik gebruik gemaakt. Daar echter de behandeling van deze knalstoffen zeer omzichtig moet geschieden, heeft men naar een even krachtigen inleider gezocht, welke meer schokzeker was. Gebruikte men om de detonatie in te leiden steeds een slag- kwikpijpje van een of meer gram, de Kruppsche detonator bracht hierin groote verandering. Vooral voor Indië, waar de bereiding van slagkwik nog groote bezwaren met zich brengt en een massapro ductie vooralsnog niet te verwachten is, is het toepassen van andere detonators onvermijdelijk. Als inleider gebruikt men dan een St. koker, waarin nitroglycerinekruit IA. De ontsteking geschiedt door een aanvuurdop No. 3, welke op zijn beurt weer door een aanvuur- dop No. 2 wordt ontstoken. Deze laatste ontvangt de vuurstraal onmiddellijk van de kamerlading van de buis. Trotyl wordt op deze wijze tot volledige detontatie gebracht. Vaak wordt ook, om gegoten trotyl tot detonatie te brengen, als inleider geperst gebruikt, het welk door een andere aanvuring wordt ontstoken. Het aanwenden van slagkwikpijpjes verzekert steeds de volledige detonatie. Pikrine zuur, trotyl etc. worden hiermede allen ontstoken. Voor het meten van de detonatiesnelheid zijn verschillende toe stellen in gebruik. En hiermede hoop ik een indruk te hebben gegeven van de moderne springmiddelen. M.i. wordt op de K.M.A. veel te weinig tijd besteed aan dit zoo belangrijke onderwerp. Zelfs een overzichtelijk werk hierover ontbreekt. Voor hen, die zich voor bovenbehandelde dingen meer mochten in teresseeren, geef ik enkele werken, die voor deze studie onmisbaar zijn: 531

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 73