Worpgeschul bij bet ueldleger. Het is algemeen bekend, dat het materieel onzer vestingartil lerie dringend vernieuwing eischt en het heeft dan ook niet ontbroken aan tijdschrift- en courantenartikelen, waarin invoering van het een of andere zware-geschuttype bepleit werd. Nu is het stelsel van landsverdediging de grondslag van de organisatie der vesting artillerie, evenals van elk ander onderdeel van het krijgswezen en zoolang niet bekend is, in hoeverre die artikelen samenhangen met de wijze, waarop het legerbestuur zich voorstelt dezen grond slag na den oorlog, wanneer alle technische hinderpalen verdwenen kunnen zijn, te vormen, hangen zij min of meer in de lucht. Dit is dan ook het geval met dit artikel, waarin eenige regels gewijd worden aan de soort van worpgeschut, dat wij bij het veldleger noodig kunnen hebben. In den laatster, tijd is men met inspanning van alle krachten bezig de artillerie van het veldleger te versterken door tot de vestingartillerie behoorende vuurmonden door middel van inheem- sche paarden en autotrekkracht de noodige beweegbar rheid te verschaffen. Zoo werden de oude proefkanonnen van 7 cM. L/28 bespannen gemaakt en het Wetenschappelijke Jaarbe richt over 1915 der I. K. V. vermeldde de oprichting van 2 autobatterijen, elk van 3 kan. van 7,5 cM. L/30. In hetzelfde jaarbericht werd het moge lijk genoemd, dat men nog zou komen tot de oprichting van mobiele houwitser- of mortierbatterijen, waarvoor echter thans alleen de reeds hoog bejaarde houwitsers en mortieren van 12 cM. A. be schikbaar zijn. Eene talrijke hoeveelheid worpgeschut is voor ons veldleger een dringende eisch n>et alleen om aanvallend te kunnen optreden, doch ook om zoowel bij den aanval als bij de verde diging vuur te kunnen brengen in de vele terreinplooien en ravijnen, waarin de tegenpartij voor vuur uit vlakbaangeschut nagenoeg ge- 1) Zie ook I. K. V, No. 57, blz. 17, 18, 19 en 20 en blz. 30,31,32 en 33. 533

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 79