Bovendien worden in die colonne-onderdeelen achter verschillen de afdeelingen, zoowel van een zelfde als van verschillende wapen- soort ruimten gelaten, teneinde een gelijkmatigen gang te bevorderen en de voortplantingen van stoornissen in den marsch van de eene af- deeling op de volgende te voorkomen Deze afstanden, genoemd in p. 168 V. V., zijn zoo klein, dat zij tactische waarde missen, terwijl (met uitzondering van die achter een brigade) door de bekende har monicawerking eener marcheerende colonne zij als regel gedeelte lijk verbruikt zullen zijn, zoodat geen gevaar bestaat, dat het verband tusschen de elkaar volgende afdeelingen verloren gaat. Anders is het gesteld met de afstanden tusschen elkaar volgende, om tactische redenen ingedeelde onderdeeltn der colonne. Deze bedragen vaak 5C0 M. of meer (V V. p. 67) en moeten, zoolang de eischen der tactiek niet tot het tegendeel dwingen, bewaard blijven (V.V. p. 190). Over die afstanden worden verbindingsman schappen of verbindingsrotten verdeeld, die beiast zijn met het houden van verband tusschen de verschillende afdeelingen. In de bovenbedoelde tactische redenen, die leiden tot echelon- neering eener binnen het bereik van den vijand marcheerende colonne (zie punt 59: veiligheidsdienst) ligt de noodzakelijkheid opgesloten dat de kleinere afdeelingen zich regelen naar de grootere (p. 190). Dat zijn dus bij een voorhoede de voorgaande, bij een achterhoede de volgende afdeelingen. Welke dezer afdeelingen, de voorgaande dan wel de volgende, de noodige verbindingsrotten moeten geven, is op grond van tactische overwegingen niet uit te maken, en het schijnt dus, dat, alleen om vanouds de bekende eenheid van hande ling te waarborgen, V.V. bepaalt, dat de verbindingsrotten worden gegeven door de afdeeling, welke volgt Dit is overigens de eenige eenheid van handeling, die ter zake gewaarborgd wordt. Doch juist, waar het hier gaat om vrij belangrijke en toch eenvoudige hande lingen van aan zich zelf overgelaten manschappen, zou het m b. i. gewenscht zijn zoo weinig mogelijk ruimte voor onnoodig en storend verschil van opvatting over te laten Bij verschillende com pagnieën en bataljons heerschen nu natuurlijk ongelijke meer.ingen, worden dus de manschappen anders geoefend l zoodat verwisse ling van commando en overplaatsing van manschappen samen werken om te maken, dat de verbindingsrotten nooit lang achter een weten, waaraan zij zich te houden hebben. Het is rrij als c.ct. bij het beoefenen van de verplichtingen der verbindingsrotten eens overkomen, dat op mijn vraag, waarom een of ander niet op een zekere, door mij als van zelfsprekende manier gebeurd was, een onderofficier antwoordde, dat de vorige c.ct. zulks bepaaldelijk verboden had. En inderdaad kreeg ik kort daarna 1) Iets dergelijks komt meer voor, en toch is het verkeerd om te veel te laten denken! Zoo b.v. de kwestie van het aannemen van echelonforma ties bij de comp.- en bat.- school. Dat lijkt bijna altijd op raadseltjes opgeven. Waarom niet een paar vaste aanwijzingen daarvoor bepaald? We zullen er graag eenige ingewikkelde, met de gevechtstaak geen dui delijk verband houdende cos voor afstaan, 538

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 84