welke niet meer noodig zijn en immers tot zijn sectie behooren, terugroepen en geeft het teeken verzamelen. Gelukkig kan het overnemen daarvan nog voorkomen worden, anders zou misschien de heele oude voorhoede zijn gaan verzamelen! Bovendien zijn de menschen te ver weg en als ze b.v. door een wielrijder waren teruggeroepen, zouden ze op zijn vroegst en dan dood-op hun sectie bereikt hebben, als die bij H. of K. in het terrein was opgelost. In N gekomen, krijgt de oude voorhoede order weder aan te sluiten op den marschweg in H. De sectie, waartoe bovenbedoelde verbindingsrotten behoorden, bevond zich dicht bij L en was in aanraking gekomen met vijandelijke patrouilles. De vijand had nu eene opstelling ingenomen ongeveer als door de arceering is aangegeven De nieuwe voorhoede raakte in gevecht en de oude voorhoede kreeg opdracht van K. over D. naar E. te mar- cheeren. De nu verzamelde verbindingsrotten hoorende onder een commandant, wiens afdeeling te L. in gevecht was, liepen omdat niemand tijd had zich met hen te bemoeien maar weer mee en begonnen in D. mede te vechten. Of zij in werkelijkheid, zoo zonder toezicht, even koelbloedig geweest zouden zijn? Terwijl de nieuwe voorhoede in L. den vijand aantastte, kreeg de rest van de hoofdmacht, die zich ongeveer te K. in reserve bevond, opdracht over O. op te rukken. De verbindingsrotten tusschen die afdeeling en de nieuwe voorhoede welke nagenoeg niet vooruit kon bleven nu staan langs den weg K. L. Het allerlaatste rot was natuurlijk mee naar O. gemarcheerd, doch de rest kon niet terug geroepen worden gedurende het gevecht der voorhoede, zoodat de sliert verbindingsrotten, evenals te voren tusschen B. enM., aan de voorgaande afdeeling bleef hangen als een losgeraakt touwtje zonder nut. Terugroepen gaat niet, doch hadden de verbindingsrotten behoord tot de iets sterker genomen voorgaande afdeeling, dan zouden zij zich gemakkelijk bij hun commandant hebben kunnen voegen, indien b. v. onder hun ingeprente consignes was opgenomen: aansluiten naar voren, zoodra de volger de afdeeling opdracht krijgt een anderen weg te volgen". Hiertoe kan de voorste sectie-ct. dier volgende afdeeling zoo noodig gemakkelijk het achterste verbin- dingsrot de aanwijzing geven: „Rappat ka moeka!" F. Treffers. Eerste-Luit.-Aaj. der Infie. De QDond-uniform. Het zij mij vergund nogmaals daaromtrent iets in het midden te brengen. De redactie maakte op mijn vorig stukje eenige aantee- keningen, waaronder: dat het niet aanging een facultatief uniform niet in te voeren, omdat er enkelen zouden zijn, die tegen hun zin die uniform toch aanschaften. Dit lijkt zeer juist, maar de praktijk is anders. De jongelui, die nu op de onderwijsinrichtingen in Nederland zijn, kunnen nergens inlichtingen bekomen, of die uniform, die gedragen 542

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 90