Uan fllles Wat De Engelsche militair-ueterinaire dienst aan bet front. In het Hippische Jaarboek van Riemer's Magazijn vinden wij een belangrijk uittreksel van een lezing, door den Militairen Paardenarts lste kl. Dr. Thomassen gehouden in de Militair-Veterinaire Veree- niging over bovenstaand onderwerp op 10 Februari j 1. Waarom juist de keuze gevallen was op bestudeering der Engelsche organisatie, werd uitvoerig uiteengezet aan de hand van een geschied kundig overzicht, in zake de regeling van den veterinairen dienst bij de groote mogendheden. Engeland heeft n.l. den oudsten veterinairen dienst en tot op heden ook den besten. Dit laatste is te danken aan de groote zelfstandigheid, die deze dienst in de Engelsche legerorganisatie heeft en ook aan de practische vaardigheid der Engelsche veeartsen. De Duitsche veterinaire dienst is nog van jongen datum. Vóór '70 was Beieren zijn tijd ver vooruit, doch sedert zijn toetreden tot den Duitschen Bond verloren de militaire paardenartsen van dat land den officiersrang, zoodat deze niet meer als voorheen in de gelegen heid waren de belangen van den dienst te doen gelden. De paardenartsen waren tot voor een tiental jaren „Höhere Mili- tar-Beamten"; sedert dien vormen zij een „Veterinar-Offiziercorps." Uit mededeelingen in Duitsche tijdschriften is te lezen, dat vooral in het begin van den oorlog de veterinaire dienst van het Germanen- leger te wenschen overliet Vooral het instrumentarium en de genees middelenvoorziening schenen niet voldoende. Vol lof werd bericht over de buitgemaakte veterinaire instrumenten en geneesmiddelenkis- ten. Oorspronkelijk stonden de „Pferdelazaretten" ondercommando van een cavalerieofficier, thans worden voor en na de paardenartsen zelf tot commandant dezer inrichtingen benoemd. In Frankrijk bekleeden de militaire paardenartsen eveneens den offi ciersrang, maar de uitoefening hunner werkzaamheden wordt niet alleen beïnvloed, doch helaas zoo goed als geheel beheerscht door leeken. De Franschen hebben weinig profijt getrokken van het voorbeeld, dat hunne Engelsche bondgenooten hen op het gebied van de organi satie van den veterinairen dienst hebben gegeven. 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 95