tonnen benoodigdheden door paarden tot aan het begin der ver bindingsloopgraven gebracht, zooals eten, kleeding en patronen voor de manschappen, projectielen en vuurmonden voor de artillrie, ijzer, hout en gereedschappen voor de loopgraven. En straks vragen honderden gewonden om spoedig naar de ambulance gebracht te worden, waar de auto's der hospitalen hen wachten. Onverpoosd trekt of draagt het paard zijn last langs bijna onbegaanbare wegen, want niettegenstaande de grootste zorgen, zijn of worden de wegen onder het onafgebroken trans port slecht. Trouwens de meeste wegen zijn colonnewegen. Zij werden aangelegd, omdat zij veiliger zijn onder het vuur van den vijand, die van tijd tot tijd de op de kaart aangegeven wegen met projectielen bestrooit. Met duizenden en duizenden zijn er ezeltjes uit Egypte. Abes- sinië en Spanje ingevoerd, die dienst doen in de loopgraven. Om bij „treffers" het verlies zoo miniem mogelijk te houden, werken deze aardige dieren in groepen van 28 stuks Zij doen als lastdieren dienst en verplaatsen munitie, levens: middelen, enz. Door het doolhof van loopgraafstraten bewegen zij zich vrij vlug, wat hun aard wel niet is, doch door ze te voeren op bepaalde hun bekende plaatsen wordt hun snelheid in hooge mate bevorderd. Onder meer wees Dr. Thomassen op de eigenaardige bepakking der Engelsch-lndische cavalerie De cavalerist draagt hier zooveel mogelijk alles zelf, het ont breken van de lastige sacoches geeft den man meer beenenvrijheid en ontlast bovendien het paard van bewegelijke zadelbagage welke bepakkingsmethode toch menige drukking op haar geweten heett. De man heeft een deel der bepakking aan het lijf in de zooge naamde „haversack." Hiermede stijgt hij af en wordt dus in de rust het paard ontlast. Mij viel het verlichten van de voorhand zoo op, want alle bagage was zooveel mogelijk naar achteren geplaatst en juist daardoor trok het mijn aandacht, omdat bij snelle gangen (snelheid bij cavalerie is toch een der hoofdeischen) men juist om een vlotte galop te krijgen, de achterhand zooveel mogelijk verlichten moet. Doch door het verlichten van de voorhand zou dan misschien de voortstuwende kracht grooter worden? Toch zal men bij een charge wel geen enkel ruiter achterover zien zitten, vooral geen lanciers. Mij lijkt met het oog op drukkingen de Engelsch-lndische be- pakkingswijze de meest practische. De patroonhouders, bij wijze van voortuigen aangebracht, ver schaffen een practische munitiebergplaats. Alle paarden gingen op pelhams Alle paarden waren voorzien van vliegnetjes over de oogen. Een combinatie van stang en trens; men heeft één gebroken zij stuk, schaar en ring, vier teugels voor één mondstuk dus, dit bit werd destijds uitgevonden door Lord Pelhain. 550

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 98