9888 9898 Boekbespreking. 8898 8888 Wij ontvingen ter recensie van de uitgevers een exemplaar van de brochure door den gep, Generaal-Majoor K. M. van der Maaten over „Z. E. de oud-Gouverneur-Generaal J. B. van Heutsz en de defensie van Nederlandsch- Indië". In een tijdschrift, dat bij voorkeur stukken van zuiver militair- wetenschappelijken aard opneemt met uitsluiting van stukken, welke een persoonlijk karakter dragen, behoeft de bespreking van eene brochure als die van Generaal Van der Maaten niet bijzonder lang te zijn. Immers, het voornaamste doel dezer brochure is aan te toonen, dat Generaal Van Heutsz als Gouverneur-Generaal bewezen heeft geen autoriteit op defensiegebied te zijn, zoodat zijn tegen woordig optreden geen meerdere waarde geven kan o. a. aan de geschriften van den Luitenant- Kolonel Van der Weyden. Eenige re gels over de financiëele oplossing van het defensievraagstuk daar gelaten, bevat de brochure geen zakelijke bespreking van de wel bekende defensievoorstellen, zoodat wij haar verder met stilzwijgen kunnen voorbijgaan, in afwachting, dat de Schrijver in eene vol gende brochure heeft uiteengezet, waarom die voorstellen niet kunnen leiden tot het gestelde doel. Hoogstwaarschijnlijk zal die brochure uitblijven, daar, zooals Gen. Van der Maaten zelf hoopte, een ander, i. c. Luitenant-Kolonel Merens, in No. 5 van het Orgaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap (1916-1917) hem daarin voor geweest is. Op de denkbeelden van Luit.-Kolonel Merens komen wij wellicht mettertijd terug. Red. 662

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 102