„Kartentechnik und Besteller mussen im Einklange handeln," zegt de hiervoren geciteerde schrijver. „Die erstere muss die militarischen Erfordernisse, auf richtige und gründliche Weise, also praktisch ermittelt, höher stellen, als den technischen Standpunkte; der letztere muss sich aber auch um die Kartographie kümmern, damit er verstandige Anforderungen macheer muss mehrerlei Karten vorurtheilslos kennen lernen, denn alles Urtheil beruht auf Ver- gleichung." Onze inheemsche militaire litteratuur telt zoo'n aardig werkje, dat zich echter helaas maar in eene zeer matige belangstelling mag verheugen. Daarin nu bedoeld wordt de reeds aangehaalde „Ter- reinleer" wordt eene logische onderscheiding gemaakt in het ge wone wegennet le. rijwegen, dat zijn verharde kunstwegen, die door breedte, vlak ken aanleg, toestand der bruggen, enz. ten allen tijde geschikt zijn voor rij- en voertuigen; 2e. karrewegen, zijnde niet verharde kunstwegen, welke evenwel gebruikt kunnen worden door karren en door voertuigen der artillerie; 3e. de wegen, welke, zonder verhard te zijn, wel eenigermate kunst matig aangelegd zijn, maar hetzij door geringe breedte, hetzij door het ontbreken van noodzakelijke bruggen, dan wel door den zwakken toestand daarvan, of om andere redenen niet geschikt zijn voor voertuigen. Daartoe behooren dus de zoo genaamde rijpaden; 4e. voetpaden, d. w. z. de gemeenschapswegen, welke niet aange legd, maar door het gebruik ontstaan zijn. Vooral in hoogere streken en in het droge jaargetijde kunnen deze wegen dikwijls ook te paard bereden worden. Wanneer rubriek 1 dezer indeeling, wat aangaat de breedte der wegen was gesplitst in tweeën, dan was de classificatie voor een ieder duidelijk geweest. We zouden dan drie soorten van per as begaanbare wegen hebben. „Bei den fahrbaren Communicationen sechs Kategorien zo un- terscheiden, ist zu viel. In der Regel vermag man nur zu beurtheilen, was gut, schlecht oder mittelmassig ist. Dies entspricht im vorlie- genden Falie: der Kunststrasse, dem Naturwege und dem dazwi- schen liegenden „erhaltenen Fahrwege". Man kann auch beim Na turwege noch erkennen, ob er für Feldgeschutze benutzbar sei (nicht erhaltener Fahrweg), oder nicht (Karrenweg). 1) Cursiveering aangebracht, v. R. 591

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 25