als westmoesson, hunne meerdere of mindere belangrijkheid uit een militair oogpunt, zoomede in groote trekken de toegangen lot het binnenland, welke voor verdediging geschikt zijn. De algemeene beschrijving moest weergeven de kenmerkende eigenschappen van het terrein en den invloed, daardoor uitgeoefend op militaire ope- ratiën, voor zoover de kaarten daaromtrent in het geheel geene of geene voldoende inlichtingen konden verschaffen. O i. zijn door generaal Van Daalen al die punten terecht gelicht, het gold hier toch stafwerk, waartoe de Topografische Dienst niet competent werd geacht. Niemand trok toenmaals die incompetentie in twijfel, allerminst de betrokken personen i.e. de brigadechefs; thans echter staan zij weer voor raadselen, wier oplossing, zooals generaal Von Steeb opmerkt, zelfs voor vaklieden moeielijkheden oplevert. Zelfs in Pruisen, waar bij den Topografischen Dienst verschillende stafofficieren zijn ingedeeld als leiders en een groot deel der op nemingswerkzaamheden wordt verricht door „zum Generalstabe kommandierte Oberleutnants", waar het ondergeschikte personeel reeds bij het aanschouwen van het eerste levenslicht militair begon te denken en te voelen, acht men het onmogelijk de uit een militair oogpunt zoo belangrijke wetenswaardigheden in eene kaart neer te leggen. Het volgende eenigszins lange citaat getrokken uit „Das mbitarische Aufnehmen" van generaal B. Schulze, vroeger Chef van de Topografische Afdeeling bij de „Landesaufnahme" en be werkt naar voordrachten aan de „Königliche Kriegsacademie" zal zulks \oIkomen duidelijk maken. „Es ist zu betonen, dass zwischen einer rein militarischen Auf- nahme und einer solchen für die Zwecke der allgemeinen Landes aufnahme ein immerhin recht erheblicher Unterschied besteht. Die allgemeine Landesaufnahme muss al e Teile des ganzen Staatsge- biets mit gleicher Sorgfalt und Genauigkeit bearbeiten, auch muss sie den dauernden Zustand der topographischen Gegenstande von nur vorübergehenden Verhaltnissen unterscheiden und letztere nur ausnahmsweise berücksichtiger,. Gerade das Gegenteil ist bei ledig- lich militarischen topographischen Arbeiten der Fall. So muss z B. bei der militarischen Aufnahme eines Gefechtsfeldes das Gelande genau so dargestellt werden, wie es zur Zeit des Gefechtes gerade beschaffen war. Ein durch Regengüsse oder Anstauung u. dgl. überschwemmtes Gebiet erscheint dann also als See oder ungang- barer Sumpf, wahiend es in den Karten der Landesaufnahme als trockene Wiesen oder Ackerland wiedergegeben werden müsste u. dgl. m. Es ist aber unzweifelhaft, dass eine nach richtigen und 594

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 28