het huidige groote wereldgebeuren, eenigszins te overijld werd te werk gegaan en de materie niet eerst van alle zijden grondig werd bekeken. „So wie man neuartige Gewehre, ehe man sie für alle Soldaten einführt, zuerst bei einzelnen Abtheilungen erprobt, so sollte man auch Kriegskarten, ehe man sie einführt, im Entwurfe einzelner Blatter, u.z. in verschiedenen Terrain bei grossen und kleinen Uebungen, bei Kriegsspiel, taktischer Application und Thema er- proben." Het is alweer kolonel Bancalari, die het zegt, de kartografisch aangelegde tacticus. Wanneer hier te lande kaarten van verschillende terreinen, bewerkt volgens de nieuwe legenda, op langen termijn praktisch waren beproefd, dan zouden ongetwijfeld zoowel uit den boezem van de kaartgebruikers als uit dien van de kaartenmakers, op- en aanmerkingen voortgekomen zijn, die hadden kunnen leiden tot de samenstelling van ook voor het Leger practische kaarten. Alleen wanneer zij den toestand geheel objectief weergeven, behoeven topograaf en kartograaf hun geweten niet te bezwaren', de uitslag van een gevecht hangt soms slechts van kleinigheden af (Sa Majesté le Hasard) ue Topografische Dienst mag in zijne incompetentie niet de oorzaak zijn, dat bijv. eene batterij veldartillerie in den modder blijft steken, daar waar zij volgens de kaart de beslissing had kunnen en moeten brengen. „Mappierung und Karthographie liefere nur een getreues Bild der Natur und überiasse die Beurtheilung des militarisch Wichtigen und Unwichtigen dem Benützer 2)". J. VAN ROON. Majoor bij den Topografischen Dienst. 1) Frederik de Groote? 2) Streffleur's österreichische militarische Zeitschrift, 1901. Blad III. 598

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 34