Een fiulpmfddel uoor infanterieuuur met indirecte richting en Door het juist aangeDen nan doelen in het terrein. Gedurende mijn detacheering bij het Nederlandsche leger maakte ik kennis met een zeer eenvoudige manier, waarop het vuur met indirecte richting door de infanterie zou kunnen worden toegepast. Het bleek mij, dat deze indirecte vuurwijze bij de officieren van het Ned.-Ind. leger niet van algemeene bekendheid was, althans zij, met wie ik er over sprak, hadden er nog niet van gehoord. Het is daarom, dat ik op deze wijze van vuren met indirecte richting, die, naar ik meen, al eens in een vaktijdschrift van het Ned. leger is behandeld geworden, nog eens de aandacht wil vestigen. Men zal mij al aanstonds tegenwerpen, dat in de practijk het vuren met indirecte richting door infanterie al zeer zelden zal worden toegepast. In Hoogeboom en Pop staat daaromtrent, dat deze richt- wijze in den veldoorlog uitzondering is, terwijl wij in Frobenius' „Miliiar Lexikon" lezen, dat „d. Inf. das indirekte Feuer nur im Fes- tungskriege unter günstigen Verhaltnissen anwendet Het door mij bedoelde hulpmiddel is echter zoo eenvoudig, dat, mocht het ook slechts een enkele maal voorkomen, dat wij er ge bruik van kunnen maken, dit de geringe moeite van het vervaardi gen er van al ruimschoots beloont. En het wil mij voorkomen, dat bij den strijd om de verdediging van versterkte stellingen de bovengenoemde gunstige omstandigheden voor den verdediger meest al aanwezig kunnen en zullen zijn. De gewaarborgde munitieaanvulling, die de verdediger in zijn voordeel heeft, zal hem, zooals dat gewenscht is, indien geen ver rassing wordt beoogd, zonder zorg voor munitiegebrek in staat stellen het vuur te openen op voldoende trefkans biedende doelen op groote afstanden. Het voordeel, dat de aanvaller daardoor ge dwongen is zich vroegtijdig te ontwikkelen, dat hem het terreinwin- nen wordt bemoeilijkt en zijn moreel wordt geschokt, vooral als hij door een onzichtbaren vijand wordt bevuurd, staat tegenover het nadeel, dat men hem door dit vuur gegevens verstrekt omtrent 599

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 35