De beooegdheid der Indische Regee= ring om Dederlandsch-Indië geheel oi gedeeltelijk in staat nan oorlog oi beleg te uerhiaren en de geuolgen, die hieruit uoortnloeien, In geval van oorlog of opstand neemt de Gouverneur-Oeneraal de maatregelendie hij in belang van het Rijk en van Nederlandsch- Indië noodzakelijk acht, ook de zoodanige, waartoe anders 's Konings machtiging vereischt wordt. Bepaaldelijk heeft hij alsdan de macht om Nederlandsch-Indië geheel of gedeeltelijk in staat van oorlog of beleg te verklaren, wetten en bepalingen van dit reglement te schorsen en autoriteiten op te heffen. De Gouverneur-Generaal kan in bezittingen buiten Java en Madoera de burgerlijke en militaire gezaghebbers magtigen tot het nemen van voorloopige maatregelen van den bij dit artikel bedoelden aard. (artikel 43 Regeeringsreglement). „Een regeering, zich gesteld ziende tusschen de keus: opoffering „der zelfstandigheid der natie of opoffering van het positieve recht, „zal het laatste kiezen." „II n'est pas de gouvernement qui, dans une question de vie „ou de mort pour la nation, ferait passer des scrupules juridiques „avant les nécessités de l'excistence nationale". (Anselme. Revue „critique de iégislation 1910)" „Een energiek bevelhebber zal zich zoo noodig noch aan „wettelijke noch aan andere voorschriften storen, hij zal doen „en laten, wat de nood hem zal voorkomen te eischen, en anders „handelend zal hij toonen niet geschikt te zijn". (Bijlagen Handelingen „2e Kamer 1889-'90 no 79). „De uitvoerende macht zal nooit in gebreke blijven om, zoo „noodig met terzijdestelling der wet, de zelfstandigheid van den „staat te trachten te handhaven". (Mr. H.J. Prins: Staatsnoodrecht. »pag 569 .1 T. M. 38 1917.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 3