Korten tijd zichtbare doelen kunnen dan dadelijk voor een ieder te vinden zijn, terwijl zij nu vaak al zijn verdwenen, eer zij zijn gevonden en er op gevuurd is kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat, waar ik hierboven sprak van doelen, dit in het algemeen geldt voor punten in het terrein Voor de officieren zou echter een <>/00 staatje meer gewenscht zijn. Zijn zij in het bezit van een vizierkaartje, dan zijn zij tevens van het eerste voorzien. Zoo kan het °/o0 staatje b.v. nog dienst doen bij het aangeven van doelen aan de artillerie, wat een goede samenwerking tusschen dat wapen en de infanterie ook eischt Stel, dat uit punt A (fig. V) een belangrijk doel E voor de eigen artillerie wordt ontdekt, dat daar eenigen tijd blijft Nu moet dé juiste plaats van E worden bepaald. Vlug leest men af, hoeveel o/00 E van een duidelijk zichtbaar hulprichtpunt P af ligt. Men verplaatst zich dan snel naar C en doet daar hetzelfde als bij A. A en C zijn hier punten, die nauwkeurig op de kaart kunnen worden aangegeven. In het bericht aan de artillerie wordt de plaats van het doel E dan omschreven: van uit punt A zooveel 0/00 links van P. van uit punt C zooveel °/0o links van P. De berichtontvanger kan dan op de kaart den stand van de lijnen AB en CD bepalen en weet, waar zich dan doel E bevindt. Het punt C kan ook genomen worden, door een bepaalden afstand AC af te passen in de richting AF, welke richting dan vermeld moet worden. Ook kan van uit C een ander hulprichtpunt worden genomen. Men kent het schatten van een afstand tot een zeker punt A, door met gestrekten arm een potlood vertikaal in de hand te houden én over de punt er van naar A te zien met het rechteroog, terwijl het linker gesloten is. Daarna ziet men met het linker oog het rech teroog thans gesloten waardoor de punt van het potlood over een strook van 100 °/0o naar rechts wordt verplaatst en nu bij A' gezien wordt AA' wordt geschat, de afstand tot A is 10 X AA'?. Met behulp van het °/00 staatje gebeurt dit schatten van afstan den vlugger, daar men het dan in een beweging doet en geen waas voor het oog krijgt, na het een tijd gesloten te hebben, zooals het voor de manier hierboven moest. Men schat den afstand tusschen twee punten, die 50 °/00, 100 °/00 of 125 0 van elkander liggen, ter wille van een eenvoudige vermenigvuldiging, resp. met 20, 10 of 8. O. C. A van Loon, Eerste-Luitenant der Infanterie 605

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 41