Geneeskundige oefening op de kaart. Gaarne gehoor gevende aan de vereerende uitnoodiging van de redactie, „zoo het kan eenige geneeskundige oefeningen op de kaart" voor dit tijdschrift te willen bewerken, werd als eersteling gekozen de oefening, ten behoeve van den pas afgeloopen tactischen cursus voor officieren van gezondheid op touw gezet. Zooals bekend mag worden verondersteld (zie wetenschappelijk jaarverslag I.K.V. 1915), wordt de laatste van de vier cursusmaanden besteed, om den deelnemers de gelegenheid te bieden, de in de eerste drie maanden opgedane, hoofdzakelijk theoretische kennis, zij het dan ook nog maar op de kaart, in toepassing te brengen. Te eer werd tot deze keuze overgegaan, omdat een geneeskun dige oefening voor het geheele veldleger allicht te veel ineens van het geduld der lezers zou vergen, waardoor de belangstelling instede van te worden opgewekt, zou kunnen gaan verfauwen, zoodat het tegendeel zou worden bereikt, van wat de redactie zich met het publiceeren van dit onderwerp ten doel heeft gesteld. Maar ook nog om een andere reden verdient een meer ele mentaire oefening de voorkeur en wel, omdat deze met eenige wijziging voor elke brigade pasklaar kan worden gemaakt om in praktijk te worden gebracht, wat vooral met het oog op de sedert kort genomen beslissing, om elk jaar in twee der vier militaire afdeelingen een geneeskundige oefening als onderdeel van de briga de-manoeuvres te doen houden, van overwegend belang mag worden geacht. Het spreekt van zelf, dat het algemeen denkbeeld, de bijzondere oorlogstoestand, de marsch-, legerings- en verdedigingsbevelen, door een deskundige, in casu mijn medeleeraar aan genoemden cursus, zijn opgesteld en dat het geheel als een compromis tusschen den voorsteller der medische adviezen en den tactischen leider van voren bedoelde oefening moet worden beschouwd, tengevolge waarvan aan den inhoud meer waarde kan worden toegekend, dan wanneer 606

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 42