king zouden kunnen komen en dus wel niet in het zadel zullen zijn gebleven. Alleen de lichtgewonden, 18%, en zij, die voor zittend vervoer in aanmerking komen, 14%, totaal 16 man, mogen in staat worden geacht zich in veiligheid te hebben gesteld. De overigen moeten als verloren worden beschouwd. De taak van den geneeskundigen dienst in gevallen als beschre ven, waar tijdens het gevecht, dat bliksemsnel verloopt, het ver- leenen van hulp aan de zwarr gewonden is uitgesloten, is in den regel van weinig beteekenis. Welke zijn nu de te treffen maatregelen op den 2en April door den chef der geneeskundige sectie als noodig voor den volgenden dag, den commandant der legercavalerie in overweging gegeven? In de eerste plaats dan dient gelegenheid te worden verschaft om de te verwachten gewonden te kunnen wegzenden, wat in de gege en omstandigheden het best per spoor zal kunnen geschieden. Iu verband met de voorafgegane beschouwingen zal met één gemengde wagon, een zoogenaamden AB-wagen, wel kunnen wor den volstaan. Zekerheidshalve wordt echter nog een bagagewagen, ingericht tot liggend vervoer, gewenscht geacht De Commandant, die van plan is den 3den April den bagagetrein van de legercavalerie beveiligd tegen overrompeling van kleine vijandelijke afderlingen te Poerwakarta achier te laten, ziet er dan ook geen bezwaar in, een trein voor gewondenvervoer, als boven aangegeven, aan te vragen, welke veiligheidshalve op de halte Ben- doel nadere orders zal hebben af te wachten. Op dit punt gerustgesteld, verzoekt de chef G S. machtiging zich in verbinding te mogen stellen met het civiel bestuur voor zoover nog ter plaatse aanwezig, teneinde overleg te plegen nopens de verzorging der gewonden, die eventueel vóór terugkomst van de geneeskundige sectie mochten aankomen. Aan den Commandant wordt voorgesteld als verzan elplaats voor de gewonden het huis van den assistent-resident aan te wijzen. Het hospitaal ter plaatse, hoewel als van zelf daartoe aangewe zen, wordt niet veilig geacht. 's Avonds te voren wordt bedoelde woning met behulp van in het hospitaal aangetroffen materieel voor de ontvangst der gewon den voorbereid. Voor transport naar het station worden de noodige voertuigen gevorderd en bij de hand gehouden. Voorts wordt door middel van het Bestuur aan de bevolking, 610

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 46