voor zoover niet gevlucht, opdracht gegeven om eventueele gewon den, die zich mochten aanmelden, een schuilplaats te verleenen en gedurende den nacht naar Poerwakarta over te brengen waartoe bij voorbaat geïmproviseerde draagmiddelen in voorraad moeten worden gehouden Dit is wel alles, wat op dit gebied onder de gegeven omstan digheden kan worden voorbereid. Gedurende den dag van het treffen zelf zal door den dokter al heel weinig kunnen worden gedaan. Eerst wanneer tegen den vond het bivak kan worden betrokken en de gewonden geleidelijk zijn binnengekomen, begint zijn werk. Het aantal en den graad der verwondingen in aanmerking nemende, kan hij hiermede betrekkelijk spoedig gereed zijn. Met het oog op een vroegtijdige evacuatie werd bij aankomst in het bivak de ziekentrein van halte Bendoel naar Poerwakarta opontboden, welke deze plaats nog juist vóór het invallen van de duisternis heeft kunnen bereiken. In verband met de plannen voor den 4en April moeten de gewon den bij het krieken van den dag worden weggezonden. Tegelijk zal worden opgebroken en de bagagetrein voldoende Zuidwaarts worden teruggebracht Het le eskadron wordt in Z.O.-richting gedetacheerd met opdracht den vijandelijken opmarsch in de richting van Wanajasa te vertragen. De wielrijders zullen den vijand in Zuidelijke richting tegenhou den, waartoe zij gedeeltelijk ten Zuiden en voor een ander deel ten Oosten van de brug in den rijweg bij kampong Boender een stelling tot verdediging inrichten. Het 2e eskadron is bestemd om den overtocht over de spoorbrug zoo lang mogelijk te beletten, waartoe de afgezeten manschappen zich verdekt a cheval van de spoorbaan hebben op te stellen Behoudens enkele patrouilles in het terrein blijft het 3e eskadron, waarbij de Cmt. legercavalerie, in kampong Selakoening even ten Noorden van paal 3 in reserve. De bruggen worden tot vernieling voorbereid; vernieling alleen op last van den Commandant Wat is nu door den geneeskundigen dienst bij het vernemen van de plannen voor den 4den April verricht? De eerste vraag, die de chef van de geneeskundige sectie der legercavalerie zich heeft te stellen, is: „hoe krijg ik morgen mijn gewonden weg?" Een geschikte, onder alle omstandigheden veilige 611

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 47