inlaadplaats op den spoorweg in de buurt van het operatieterrein is niet aanwezig, waarom hij aan den comdt. van de legercavalerie voorstelt, behalve over een gewondentrein, van iets grooter capa citeit dan den vorigen dag werd noodig gevonden, de beschikking te vragen over een vijftal ziekenauto's, waarbij de bedoeling voor zit bij den terugtocht alle gewonden snel achteruit te brengen en ze op een veilig punt per spoor verder te vervoeren, waartoe in casu de halte Ben loei een zeer geschikte gelegenheid biedt. Van kde ziekenauto's, behoorende tot een der veldhospitalen, wordt het gevraagde aantal beschikbaar gesteld. Nog dienzelfden avond vertrekken zij van Bandoeng in de richting van Poerwakarta en wachten bij het aanbreken van den dag de legercavalerie bij paal 3 Zuid van Selakoening op. De trein voor gewondenvervoer wordt met het oog op de veilig heid op de spoorbaan eerst den 4den April s' morgens vroeg afge zonden en kan tegen 9 uur v.m. te Bendoel worden verwacht. Hoewel verkieselijker dan het vervoer per auto, vooral over lange trajecten, heeft het spoorwegvervoer het nadeel, dat er des nachts geen gebruik van kan worden gemaakt. Waar de wielrijders aan den grooten weg of vlak daarbij in stelling liggen, behoeven voor het verzamelen der gewonden geen bijzondere maatregelen worden getroffen. Anders staat het met het afgezeten eskadron bij de spoorbrug. Hier zullen de gewonden over betrekkelijk grooten afstand naar den weg moeten worden gedragen, waarom in overweging wordt gegeven om de gewonden tot het oogenblik van terugtrekken in de buurt te verzamelen, teneinde niet noodeloos voor het wegvoeren valide mannen aan den strijd te onttrekken. Eerst wanneer de stel ling moet worden prijs gegeven, zullen de gewonden, die zich niet zelfstandig kunnen verplaatsen, door de makkers worden meegevoerd. De beschikbare tijd zal met het oog daarop worden benut tot vervaardigen van geïmproviseerde draagmiddelen van bamboe, waarvoor materiaal rijkelijk in de buurt wordt aangetroffen. De zie kenverpleger van het eskadron met enkele hem toegevoegde hel pers zorgt, terwijl de anderen aan de stelling werken, voor het gereed komen van een tiental draagbaren van eenvoudige construc tie, waartoe uit het bivak bereids het noodige bindtouw werd mee genomen. Aangezien dit eskadron in vergelijking met de wielrijders slechts karig van geneeskundig personeel is voorzien, stelt de chef der 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 48