geneeskundige sectie voor, den ziekenverpleger van het reserve- eskadron bij de spoorbrug te detacheeren. Tot zijn spijt wil de Commandant met het oog op verrassingen hier niets van weten. Wel verkrijgt de chef der G. S. toestemming zich bij het afge zeten eskadron aan te sluiten, onder voorbehoud zich gereed te houden om bij eerste oproeping zich daarheen te spoeden, waar zijn hulp mocht worden gevraagd. In de buurt van de spoorbrug slaagt hij er in een plaats te vin den, waar de gewonden rustig kunnen worden verbonden. Deze plaats wordt aan alle manschappen bekend gemaakt. Ten aanzien van de wielrijders wordt overeengekomen, dat de zwaar gewonden bij het terugtrekken door de auto's zullen worden weggevoerd. Wel is waar kunnen de ziekenauto's onder vuur worden genomen, doch dit mag geen reden zijn daarom van het vervoer per auto af te zien. De groote moeilijkheid is echter het smalle van den weg. die het draaien uiterst bezwarend, zoo niet, althans onder vijan delijk vuur, onmogelijk maakt. Aan den eenen kant diepte en aan den anderen kant een hooge wand Het maken van draaipunten blijkt ook al niet gemakkelijk, waarom de knoop wordt doorgehakt en besloten wordt twee der vijf auto's achteruit rijdend naar de stelling der wielrijders te diri- geeren, alwaar zij door versche bamboe gemaskeerd, onzichtbaar voor den vijand moeten worden opgesteld, totdat het oogenblik zal zijn aangebroken om snel den terugtocht Zuidwaarts te aanvaarden. Alles verloopt den volgenden dag, als werd vastgesteld. Reeds vrij vroeg vertoonen zich enkele zwakke patrouilles roode cavalerie voor de brug in den rijweg. Zij worden zonder verliezen en zonder veel moeite door Blauw terug gewezen. Tegen acht uur v.m. tracht een tamelijk sterke afdeeling afgezeten roode cavalerie den overtocht over de spoorbrug te forceeren. Met eenige inspanning weet Blauw, zij het ten koste van enkele gewonden, zulks te beletten, waarop Rood terugwijkt, blijkbaar om versterking af te wachten. Een zelfde pogen bij kampong Boender wordt door de wielrijders afgewezen. Hier heeft Blauw echter meerdere gewonden te boeken, zoodat de dokter zijn hulp over beide stellingen moet verdeelen. Te zelfder tijd wordt [door een in de richting Leuwi Pandjang 613

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 49