d. Verzamelplaats voor marschvaardige gewonden Kadoedampit 2. e. Evacuatiestation Halte Rendé Ziekenauto's der verbandsectie in Patrol; wachten aldaar nadere bevelen af. Ik blijf voorloopig te Patrol. De Brigadecommi ndant. Gedicteerd aan: Commandanten Inf. XIV, XVI en XX., Ie Mitr. comp. Ie afd. V.A., R H. Ie conip. genietr-, Comdt. bagagetrein, comdt. alg. trein, chef verbandsectie, Chefarts en brig intendant. Telefonisch aan den comdt. det. Depok- en voorpostencommandant. Schriftelijk aart: Comdt. zelfst. cav. Draadloos aan hoofdkwartier. De vraag rijst al dadelijk, waarom voor dezen korten afstand an de omslachtige wijze van gewondenafvoer over den spoorweg, met het daaraan vei bonden uit- en inladen op het evacuatiestation, de voorkeur wordt gegeven boven het veel snellere vervoer per auto. Door toch alle t xtra auto's, 4G - 60, van de beide veldhospitalen (thans nog te Bandoeng) beschikbaar te stellen, instede van alleen die benoodigd voor het traject tusschen Kadoedampit 1 en Rende, zouden de gewonden rechtstreeks van de verbandplaats tot in de hospitalen te Tjimahi kunnen worden gebracht. Negentien paal! een peulschilletje voor een auto over een flink verharden, voldoend breeden weg. De deprimeerende werking van het voorbij trekken van zooveel gekwetsten op het aanrukkende veldleger, vooral, waar de strijd met een overmachtigen tegenstander zal moeten worden aange bonden, mag niet te licht worden gesteld. Indien het niet anders kan, dan moet daarin wel worden berust, maar waar het, zooals in casu kan worden vermeden, mag dit nimmer worden nagelaten en moet desnoods het belang der gewonden worden achtergesteld bij het handhaven van een goeden geest bij den troep, waarmede de kans op succes ten nauwste samenhangt. Een tweede punt, dat nadere toelichting vereischt, is de restrictie, gemaakt in punt 8 ten aanzien van den bagagetrein der verbandsectie. Om de gewonden te kunnen lavén en voor hen te kunnen koken, 622

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 58