ook om c. q. de verbandplaats te kunnen verlichten, dient de ver- bandsectie over haren B. T. te beschikken. Ernstige bezwaren kunnen hier moeilijk tegen worden aangevoerd, daar deze B. T. sledhts uit drie Japansche karren bestaat, zijnde 1/3 van het aantal, waarop de uitrusting der verbandseclie wordt vervoerd. Welke maatregelen heeft de chef-arts brigade, aan wien de lei ding van het ontruimen van het gevechtsveld en in casu bovendien de afvoer van de gewonden van de verbandplaats naar het eva cuatiestation is toevertrouwd, naar aanleiding van dit bevel ver meend te moettn treffen c. q. te moeten voorstellen? Alvorens deze vraag te beantwoorden, wordt het van belang geacht de reden op te sporen, waarom de verbandsectie niet wat dichterb!j werd gekozen en het ziekenverblijf zoover achterwaarts werd ingericht. De brigadearts had dit laatste, ja zelfs de verbandplaats zoo gaar ne in het landhuis Tendjolaja gezien, doch de commandant wilde al van het eerste niets hooren, zoodat zijn tweeden wensch, als heb bende in 't geheel geen kans van slagen, maar onuitgesproken bleef. Tegen het plan van den brigadecommandant de verbandplaats in Tjikalong op te richten meende hij echter met klem te moeten waarschuwen en zoo werd, daar Patrol nog te dicht bij de stelling en Tjileuntja wegens de nabijheid van de artillerie minder ge- wenscht werd geacht, het verschil gedeeld en viel de keuze op Kadoe- dampit I, welke kampong overigens door het emplacement van de aldaar aanwezige theefabriek bij uitstek voor het doel geschikt werd bevonden. Keeren we thans terug naar de vorenbedoelde maatregelen, dan zijn deze te splitsen in maatregelen betrekking hebbende op: A. Het vervoer van de gewonden van uit de stelling tot de verbandplaats. B. De verzorging aldaar. C. Hun afvoer naar het evacuatiestation. D. Het verder transport van daar tot de concentratie-hospitalen. Teneinde misverstand te voorkomen, zij al dadelijk opgemerkt, dat met de sub D genoemde slechts worden bedoeld, voorstellen tot het aanvragen van personeel tot inrichten van het evacuatie station en het beschikbaar stellen van de noodige wagons (met 623

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 59