geleiders) voor zittend en liggend vervoer, in verband met de te verwachten verliezen, welke door den brigadecommandant voor zichtigheidshalve op 10°/o worden geschat. De sub A bedoelde omvatten: 1. het verzamelen der gewonden en gesneuvelden naar punten achter de loopgraven gelegen buiten het vijandelijke infanterievuur, 2. het vervoer tot de concentratie- posten, alsmede het transport tot de verbandplaats. Voor het eerste gedeelte wordt voor alle vakken het personeel der geneeskundige sectiën bestemd. Hoogstens tot honderd meter achterwaarts luidt het bevel. Dit met het oog op mogelijke te genaanvallen onzerzijds. Tegemoet komende aan de moeilijkheden verbonden aan het transport in de nauwe loopgraven, worden alle zitstoelen (zoo mo gelijk met armleuningen) uit de omgeving verzameld en voorzien van korte draagboomen, terwijl de pooten tot vlak bij de zitplaatsen worden verwijderd. Deze geïmproviseerde draagbaren worden ge lijkelijk over de geneeskundige sectiën verdeeld. Voor het tracject tusschen vorenbedoelde punten en de concen- tratieposten, wordt het dragerspersoneel van de verbandsectie ge- bezigd. Ter versterking wordt de beschikking over de brigade muzikanten gevraagd. Hoewel geen afzoeken van het gevechtsveld in eigenlijken zin plaats behoeft te hebben, kunnen deze hulpziekendragers toch moeilijk worden gemist, daar de gewonden van den linkervleugel van het linkervak over een afstand van x 1000 Meter naar het landhuis zullen moeten worden gedragen en reeds 10 ziekendragers der V. S. voor de voorposten werden afgestaan, waarop, ten ge volge der omtrekkende beweging, die deze troepengedeelten zullen hebben te maken, voorloopig niet zal zijn te rekenen. Voor de concentratiepost voor het R. vak wordt een der zieken verplegers, geleider der ambulancehonden, aangewezen die in andere gevallen bestemd is voor hulp bij het afzoeken 'van het gevechtsveld, bijgestaan door twee hulpziekendragers. Na voorzienig van de verbandplaats en de concentratieposten voor 'inker- en middenvak houdt de brigadearts de beschikking over 38 ziekendragers, 4 hulpziekendragers en 2 korporaals niet- ziekenverplegers De sergeant, anders bestemd voor de leiding bij het afzoeken 1) Deze ter vervanging van het vooralsnog ontbrekende kader bii de hospitaalsoldaten. y 624

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 60