Onder vermelding, dat intusschen van het hoofdkwartier bericht is binnen gekomen, dat door den chef-arts van den vereenigden gewestelijken dienst het noodige voor de inrichting van het eva cuatie-station c. a. zal worden verricht, keeren we terug naar het tijdstip, waarop het verdedigingsbevel werd uitgegeven, teneinde een overzicht te geven van den loop der gebeurtenissen van af den vroegen morgen tot het oogenblik, waarop de vijand met de voorposten in aanraking komt. De zelfstandige (brigade) cavalerie had in opdracht de verdeeling van den vijand bij Pr. Tjoepoe en diens sterkte te melden, om ver volgens de eigen rechterflank te beveiligen. Tegen half één in den namiddag krijgt de brigadecommandant bericht, dat een vijandelijke troepenmacht den driesprong Zuid van Pr. Tjoepoe om IC,*/, uur v. m. heeft bereikt en een bataljon in fanterie bij wijze van 'svijands R. flankdekking in de richting van Depok heeft afgezonden en met zijn hoofdmacht, 5 bataljons infan terie en hulpwapens, over den grooie weg tegenover de stelling van Blauw oprukt. Nog vóór dit bericht binnen kwam, hebben de voorpcsten een aan val te verduren gehad van opdringende afgezeten roode cavalerie, welke ten koste van een tiental gewonden en drie gesneuvelden aan onze zijde, met zware verliezen voor den vijand werd afgewezen. Daar deze geen verdere pogingen aanwendt den aanval te her halen, worden drie zieken-auto's ontboden, waarvan één bestemd om de gesneuvelden te vervoeren. Bij het bespeuren van den vijand in de nabijheid van paal 13 wor den de voorposten ingetrokken en wordt de terugtocht om den rechtervleugel heen over Sempernoengal naar Patrol ondernomen. De zelfstandige cavalerie gaat aanvankelijk mede, doch blijft ter beveiliging van genoemden vleugel onderweg achter. Zoodra de roode voorhoede paal 13 passeert, komt zij onder vuur van de op Pr. Mangoen opgestelde blauwe artillerie, voor welk doel het voorterrein was vrij gemaakt, waarop Rood de gevechts formatie aanneemt en den marsch voortzet. Eerst wanneer ze onder het bereik van het vijandelijke infanterie- en mitrailleurvuur op Pr. Mangoen is gekomen, wordt de voorwaartsche beweging ge- gestaakt en versterking afgewacht. De commandant van Rood laat [thans het voorste bataljon van de hoofdmacht oprukken en naast de voorhoede ontwikkelen. 626

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 62