De roode bevelhebber heeft derhalve te overwegen, wat hem te doen staat. Verlaten we thans voor eenige oogenblikken het meer speciaal tactische gedeelte om ons te wenden tot de beiderzijds geleden verliezen. Zooals de toestand thans is, zijn beide partijen elk voor zich in staat voor de eigen gewonden te zorgen. Moeilijkheden biedt dit voor de in stelling liggende blauwe troepen, gezien het betrekkelijk geringe aantal, niet op. Anders staat het gesteld met de blauwe cavalerie. Dit halve eskadron werd hardnekkig vervolgd door sterke roode cavalerie en wordt met zware verliezen teruggeworpen op Nangewer, waar het, afgezeten, het nog even kan uithouden. Van dezen troep wer den 20 ruiters buiten gevecht gesteld, waarvan slechts lOmetgroote moeite konden worden meegevoerd. Van deze bleken later 4 niet langer in staat te paard te blijven. De blauwe brigadecommandant krijgt van een en ander bericht en droeg zijn brigadearts op de noodige maatregelen te treffen om de gewonden af te halen. Daar het inmiddels avond is geworden en Nangewer niet geheel per as is te bereiken, wordt opdracht gegeven de vier Japansche karren ingericht tot ziekenvervoer zoo ver mogelijk in de richting, van waar uit de gewonden worden verwacht, vooruit te schuiven, met opdracht bij den overgang van de Tjisomang het gewondentransport af te wachten en worden voorts de 10 ziekendragers, die oorspronkelijk gevoegd bij de voor posten en sedert deze troepenmacht algemeene reserve is geworden, niets meer hebben gepresteerd, aangewezen om de gewonden van Nangewer af te halen en deze via Bab. Koepa naar de Tjisomang te transporteeren om hen daar in de karren over te laden, 't Geheel komt onder toezicht van l man kader van de brigademuziek. Het aantal dragers werd wat ruim gekozen met het oog op het nachtelijke vervoer, dat wel slechts over korten afstand moet plaats vinden, maar ondanks het maanlicht toch grooter moeilijkheden oplevert dan overdag. De verliezen van de verschillende vakken bedroegen respectie velijk 60, 80 en 20 man, wat neer komt op achtereenvolgens 45, 60 en 15 gewonden, totaal 120, waarvan de helft moet worden gedragen naar de plaatsen, waar zij door de veldziekenauto's kun nen worden afgehaald. Voor het linkervak, waarvoor van de verbandsectie 18 zieken- 628

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 64