dragers zijn toegestaan, beteekent dit, dat elk dragerpaar tweemaal een gewonde over een afstand van IC00 Meter zal hebben te vervoeren, terwijl 4 a 5 paar dragers nog een derde maal dit traject zullen hebben af te leggen. Tenéinde de dragers zooveel mogelijk te sparen en ieder even veel arbeid te doen verrichten, heeft de toezicht houdende sergeant- ziekenopzichter op 1/3 en 2/3 van den afstand wisselplaatsen ingesteld en op elk gedeelte zes dragers met 3 draagbaren tewerk gesteld. Aannemende, dat de K. M. door dragers met belaste draagbaren in 24 minuten kan worden afgelegd, is het niet te optimistisch voorgesteld, in aanmerking genomen het tijdverlies op de twee wisselplaatsen, dat voor het overbrengen van een gewonde, be- hoorende tot het linkervak, een half uur moet worden gerekend. Dit wil echter niet zeggen, dat met het vervoer van de 22 a 23 gewonden, die van dit vak naar het landhuis moeten worden over gebracht, WVi. uur gemoeid zullen zijn. Elk paar dragers legt beladen zijn 1/3 KM. af in 10 minuten. Rekenen we nu voor den terugweg 5 minuten, dan zouden ze 15 minuten, nadat ze met hun eersten last zijn vertrokken, een twee den gewonde kunnen weg brengen. Dit zou echter leiden tot spoedige uitputting der dragers, waarom na eiken gang nog op 2Yi minuut rust dient te worden gerekend. Zou deze berekening juist zijn, dan zou de laatste gewonde van het linkervak 'na 23 x 17.5 minuten, d. i. 6 uur en 42 minuten op de eerste wissel plaats en +y2 uur later in het landhuis kunnen zijn aangebracht, indien slechts over 3 paar dragers werd beschikt. Daar evenwel 3 maal dit aantal aan den arbeid is getogen, wordt die tijd terug gebracht [tot 2 uur en 14 minuten, waaruit is af te leiden, dat het toegedachte personeel voor dit vak ruimschoots voldoende is; zelfs, wanneer het dubbele verlies zou zijn geleden, zou het niet in zijn taak te kort behoeven te schieten. In het ergste geval zouden dan bovendien de dragers van de geneeskundige sectie na het beëindigen van het gevecht nog een handje kunnen mee helpen. Hierop altijd te rekenen acht ik verkeerd, aangezien deze den ganschen duur van 't gevecht in de grootste spanning hebben ver keerd, althans veel meer aan emoties zijn blootgesteld geweest, dan hun makkers van de verbandsectie, zoodat het, uit een psychisch oogpunt beschouwd, is aangewezen, hen zoo spoedig mogelijk de zoo noodige rust te gunnen met het oog op de zware taak, welke den volgenden dag van hen zal worden gevergd. 629

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 65