Daar we gezien hebben, dat het aantal dragers voor het linker vak uitgetrokken, zelfs voor een veel grooter aantal gewonden vol doende mag worden geacht, kan worden aangenomen, dat de 12 dragers voor het middenvak bestemd, eveneens voor hun taak be rekend zullen zijn. Wel is waar heeft dit vak grooter verliezen ge leden, maar de afstanden, waarover de gewonden naar den grooten weg moeten worden gebracht, zijn ook veel korter. Het rechtervak verkeert, wat den af te leggen weg betreft, weer in minder gunstige conditie. Hier zouden de 10 dragers der verband- sectie, die den 5den April bij de voorposten waren ingedeeld en de rest van dien dag bij de algemeene reserve zijn gebleven, kunnen bijspringen. Echter kan, zooals we gezien hebben, de verdeeling der zieken dragers van de verbandsectie voldoende worden geacht, zoodat het raadzaam is, laatstbedoelde dragers, zoolang ze niet strikt noodig zijn, bij de algemeene reserve laten. Ze kunnen dan worden aangewend op punten, waar de krachten der elders ingedeelde dragers dreigen te kort te schieten. De brigademuziek als reserve te bestemmen is minder gewenscht, omdat de daartoe behoorende draagkrachten uiteraard minder geschoold zijn dan de eigenlijke ziekendragers, en hulpkrachten derhalve beter op minder belangrijke punten zullen zijn aan te wenden. Waar het hier hoofdzakelijk is te doen om de leiding van den geneeskundigen dienst voor het voetlicht te brengen, kan het spe ciaal technisch-medisch gedeelte, waarmede wordt bedoeld de wijze, waarop de gewonden via de concentratieposten en de verband- plaats, door middel van dragers en ziekenauto's het evacuatiesta tion en vervolgens per auto of trein de ziekeninrichtingen in het achterland bereiken, buiten bespreking blijven, te meer, daar dit on derwerp reeds meerdere malen elders werd uitgewerkt. Wij verlieten den bevelhebber der roode partij in zijn overwegin gen, op welke wijze hij met de meeste kans op succes zijn doel zou kunnen bereiken. Voor een frontaanval is zijn reserve te klein. Omvatting van den linkerveugel van Blauw is uitgesloten van wege de kali. Hetzelfde bezwaar, hoewel in mindere mate, doet zich op den rechtervleugel gevoelen. Omtrekking om den R. vleugel heeft nog de meeste kans van slagen, ofschoon bij ontijdige ontdekking en eenig geluk aan den 630

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 66