versterking in Noord-Zuidelijke-, de ziekendragers der verband- sectie in tegengestelde richting het tooneel van den strijd zouden afzoeken. Twee der officieren van de geneeskundige sectiën werden aange wezen om de voorloopig te velde aangelegde verbanden nauwkeurig na te zien, waartoe zij met behulp van eenige ziekendragers zoo goed mogelijk, de zeer ruime voorgalerij van de wedana-woning als filiaal J) van de verbandplaats zouden hebben in te richten, zulks bij wijze van voorzorg met het oog op den grooten afstand tot de verbandplaats te Kadoedampit 1. Aan den derden officier van gezondheid werden de leiding en het toezicht bij het afzoeken van het Noordelijkste gedeelte van het gevechtsveld opgedragen. Zooals vermeld, berustte dit voor het Zuidelijke gedeelte bij den brigadearts, die het niet noodig heeft gevonden daarvoor in casu officieren van gezondheid aan de verbandplaats te onttrekken, omdat het hier niet gold het aan den gang brengen van het af zoeken van het gevechtsveld in geheel nieuw onbekend terrein, doch in tegendeel hier, vóór de ontmoeting met den vijand ruim schoots de gelegenheid aanwezig was geweest, aan de ziekendragers en toezicht houdend kader der verbandsectie het voorliggende ter rein, van uit hooger gelegen gedeelten te laten zien en hun op moge lijk vervoer, anders dan achterwaarts van de stelling voor te bereiden. 1) Dat deze filiaal in wezen geheel verschillend is van de vroegere hulp- verbandplaatsen, de schakels tusschen de gewondennesten en de vroegere hoofdverbandplaats, welke in het terrein d.w.z. op het gevechtsveld zelf en wel tijdens het gevecht werden opgericht, behoeft voor den aandachtigen lezer geen nader betoog, te minder, waar men in dit bijzondere geval met evenveel recht zou kunnen spreken van een concentratiepost, waar wat meer afdoende hulp wordt verleend. Een dergelijke inrichting en toch volstrekt weer geen hulpverbandplaats volgens het vroegere begrip zal men zien ontstaan, wanneer in den aan vang van het gevecht aan meerdere (zwaar) gewonden hulp zal moeten worden verleend, zonder dat hun betrekkelijk beperkt aantal, de oprichting eener volledige verbandplaats zou rechtvaardigen. Inderdaad zou men met recht deze voorloopige verbandplaats den naam van hulpverbandplaats kunnen verleenen, waartegen mijnerzijds alleen dit bezwaar bestaat, dat zij, die zich nog niet hebben weten te voegen naar de nieuwere opvattingen, mogelijk in de war zouden geraken. Niet tegen den naam, doch tegen de toepassing werd indertijd te velde getrokken. 633 1. M. T. 42 1917.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 69