Wenden we ons thans tot de algemeene reserve, die we verlieten op het oogenblik, dat zij de opdracht kreeg den rug N. O. van Bab. koepa te bezetten. De chef van de 1/2 geneeskundige sectie, welke versterkt werd met 10 ziekendragers der verbandsectie, verzoekt stationneering van de 4 ziekenkarren op den karreweg Tendjolaja -Tjisomang kaler, ter hoogte van de n van kampong Santjang, waarheen zij van uit Kadoedampit 1 worden gezonden. Op bedoelde plaats kunnen zij bij terugtrekken, zoowel in N. als in Zuidelijke richting, gemakkelijk worden gewaarschuwd en den troep evenwijdig blijven volgen. Öf ze van veel nut zullen zijn, zal moeten worden afgewacht. De afvoer der zwaargewonden zal, zeker in het begin, welhaast onmogelijk blijken, waar de overmachtige vijand van uit onvoor bereide stellingen moet worden tegengehouden. De ziekendragers krijgen de opdracht aanvankelijk alle zwaar- gewonden in het Tjisomangdal te verzamelen. Alle dezen worden verloren geacht. De dokter zelf zal achter den rug, evenwijdig daarmede, de bewegingen van den troep trachten te volgen en den gewonden zooveel mogelijk hulp verleenen. De marschvaardige gewonden krijgen opdracht naar de voor noemde wagenplaats te gaan en vandaar zoo spoedig mogelijk naar de verbandplaats af te zakken. Alles zal in het werk worden gesteld om de zwaargewonden West van Tjisomang de krijgsgevangenschap te besparen. Voor- loopig zullen ze ook hier bij terugtrekken moeten worden achter gelaten, doch het zal niet mogelijk vallen hen in het bamboebosch te verbergen, met de bedoeling ze later c. q. met behulp der ambulancehonden weer op te sporen. Meer kan voor het oogenblik niet voor hen worden gedaan. Ten slotte blijft nog over het detachement Depok. Met het oog op zijn spoedige isolatie verzoekt de chef der 1/2 geneeskundige sectie de beschikking over een deel van de ver- plegingsartikelen der verbandsectie, welke hem nog tijdig per reservekar worden toegezonden. Bij het innemen van de stelling wordt deze kar de spoorbrug over gedragen en in het terrein ver borgen. De zieken worden per spoorweg naar het evacuatiestation opge zonden. 634

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 70