i. Ziekendragers moeten het vervoermiddel kunnen trekken, zoo onverhoopt geen paarden beschikbaar zijn. m. Het paard moet zoowel voor als achter het vervoermiddel in gespannen kunnen worden. n. Gewonden of zieken moeten tamelijk snel afgevoerd kunnen worden. De in Indië gebruikelijke transportmiddelen voor gewonden vol doen niet aan bovengenoemde eischen: le. de „raderbaar de Mooij" is alleen op gebaande vlakke wegen te gebruiken. 2e. de tandoe Gwijnfé eischt 2 flinke dragers, de gewonde ligt in een zeer ongemakkelijke houding, het verbedden van den ge wonde is niet te ontgaan (gewicht van de tandoe met bam boe 14 KG). 3e. Het stalen veldbed-draagbaar eischt twee dragers van groote lichaamskracht (gewicht met draagbamboe 1414 K.G). 4e. Het brancardveldbed is te zwaar om door 2 man gedragen te worden (gewicht 27.7 KG); is daarom uitsluitend bestemd voor het transport in spoorwagens. Als eenvoudige bedden kunnen le. 3e. en 4e. voldoen, als ver voermiddelen echter niet. No. 2e. voldoet nóch als bed nóch als vervoermiddel. Het denkbeeld om een nieuw vervoermiddel saam te stellen kwam bij mij op door het zien van een foto in een der geïllustreerde bladen met het eenvoudige onderschift „een nieuw vervoermiddel in den wereldoorlog." Deze foto (die slechts een zeer oppervlakkigen indruk gaf, echter voldoende om in te zien, dat het vervoermiddel zóó in ons bergterrein niet kon gebruikt worden) herinnerde mij aan het geen von Esmarch in zijn bekend werkje „Eerste hulp bij plotselinge ongelukken" (vertaald door A. A. J. Quanjer) mededeelde: „Heeft men op het land geen wagen, maar wel een paard, os of „ander trekdier en kan men een paar jonge boomen krijgen, dan is „het mogelijk een vervoermiddel te maken, waarmede een gewonde „in elk jaargetijde en op de slechtste wegen op zachte wijze over „groote afstanden vervoerd kan worden. Men laat de vooreinden „der boomstammen, elk door een koe dragen en trekken, terwijl „de andere einden langs den grond slepen. Op deze stammen plaatst „men een ledikant met beddegoed en men heeft een uitmuntend „vervoermiddel over ellendige rotswegen. Heeft men twee trekpaar- 637

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 73