,den, dan kan men ook de achtereinden der stammen laten dra den! zoodat de patient dan horizontaal zweeft tusschen de twee achterelkander gaande dieren, die ter weerszijden één stam, aan der „buikriem bevestigd, dragen. „Dit vervoermiddel wordt in den Balkan gebezigd tot het vervoer „van zware lasten (rotsblokken)". Beschrijving van een vervoermiddel naar de aanwijzingen van ondergeteekenae saamgesteld. Benoodigdheden a. drie versch gekapte, dus nog groene, bamboes van 12 c.M. doorsnede en 5.70 M. lengte. b. talie bamboe, rottan, of taliedoek. c. een stalen veldbed (-draagbaarbehoorende tot de uitrusting van een geneeskundige sectie en van een verbandsectie (pi. II van het voorschrift militair geneeskundigen dienst B.V.). Beschrijving van het inéén zetten van de bamboesleeptandoe le. phase: (zie figuur 1) Twee bamboes (van 5.70 M. lengte) worden door dwarsbam- boes (de zg. onderste dwarsbamboes) met behulp van taliebam boe (rottan of talidoek) zoo verbonden, dat een raamwerk ont staat van 2 M. lengte, dat vóór 0.65, achter 0.75 M. breed is terwijl naar voor de bamboes nog 2.10 M, naar achter nog 1.60 M. uitsteken. De achterste bamboeeinden worden af geschuind. De sjorringen van taliebamboe moeten, om doorschuren te voorkomen, door het midden van de sleepbamboes gevoerd worden, dus niet om de sleepbamboes geslagen). 2e. phase (zie figuur 2). De pootjes aan het hoofdeinde van een stalen veldbed (draag baar) worden geklemd tusschen 2 dwarsbamboes (de zg. boven ste dwarsbamboe) van 1 M. lengte. Sjorringen, die door de sleep- en de dwarsbamboes gehaald worden, bevestigen de dwarsbamboes op de sleepbamboes en verhinderen het afschui ven der bamboes. 3e. Phase (figuur 3). Het voeteinde van het stalen veldbed, wordt met 2 korte strop- pen van talie bamboe opgehangen aan de voorste (onderste) dwarsbamboe. 4e. phase. (Zie figuur 4: doorsnede A.B.) Elk der voorste pootjes van de draagbaar wordt door een bam- 638

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 74