boelat beschermd. Deze lat wordt vóór, middels een lus, vast gehecht aan het voorste handvat van het stalen veldbed en steekt achter door de ruimte tusschen de onderste en bovenste dwars- bamboes. Bespanning: Een treinpaard óf vóór óf achter. Mogelijk is: één treinpaard vóór, één treinpaard achter; één treinpaard vóór, een drager achter (bij het overtrekken van kali's). Eventueel kan de sleep- tandoe door 2 ziekendragers getrokken worden middels de twee helpzeelen, die bij elke draagbaar hooren en die om de voorste (onderste) dwarsbamboe geslagen worden. Harnachement van het paard. Het harnachement voor treindraagpaard gebruikelijk, met draag- kussen en kettingen. Beschutting voor de zon, den regen enz. Kadjangmatten, kleedingstukken, veldklamboe enz. Tijd voor het ineenzetten van de sleeptandoe. Twee ongeoefenden, elk met een kapmes en een model knipmes hadden het vervoermiddel in één uur gereed. Gewicht. Bamboesleeptandoe 33% K.G., stalen veldbed 8% K.G., totaal 42 K G. Onkosten: 70 cent. Proeven gehouden met de bamboesleeptandoe. Ie. Slepen rond een eenwenoude waringin over de zeer hoog uitstekende wortels. 2e. Dwars door een ongebaand terrein naast het hospitaal te Malang, welk terrein zeer onregelmatig daalt tot de Bran- tasrivier. 3e. Door de Brantasrivier. Hierbij werden de sleepeinden van de bamboes door een zie kendrager opgelicht. Door een 2e. paard achter in te spannen, zou men hetzelfde bereiken. 6e. Het slepen dwars over loopgraven van 1.25 M breedte en 1.60 M. diepte. 7e. Qver sawahs en galangans, waarbij 2 ziekendragers elk mid dels een helpzeel, kruipend, de tandoe voort trokken. Al deze proeven werden met verwonden genomen, die slechts bij de 6e. proef, bij wijze van voorzorg, met den bindriem werden vastgebonden. 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 79