Verder is er n.m.m. nog een groot bezwaar in te brengen tegen een dergelijke prijsbepaling, waarvan nog meer voorbeelden aangehaald kunnen worden en wel het volgende: „Het werkt in groote mate knoeien in de hand van de zijde van dengene, die belast is met het beheer van het vivresmagazijn, waar tegen beta ling dergelijke blikken conserven verstrekt worden". Men moet de kat niet op het spek binden. Laat een vivresbeheerder b.v. een aantal conserven verkocht hebben aan Inl. militairen (zooals hier rijst met sambal en gehakt) en met een stalen gezicht op z n vivresafrekening boeken eenen voorraad te hebben verkocht aan Europeanen en Amboineezen, dan kan hij zonder gevaar het ver schil in waarde in zijn zak steken en er kraait geen haan naar. Nu zal men mij antwoorden, dan maar meer contröleeren. Maar hoe? 't Is al één van de nachtmerrie's van een postcommandant, dat administratieaangelegenheden zooveel van zijn werktijd in be slag nemen. Actie moet No, 1 blijven, daarna - noodgedwongen - ad ministratie. Door de administratie en intendance wordt echter vaak gedacht of liever gedaan, alsof administratie 1) bij postcomman- danten No. 1 is gezien de veelvuldig en eenige malen teruggezonden procesverbalen van afkeuring van vivres en andere administratieve staten en stukken, om aan te vullen, toe te lichten, parafeeren of zelfs nog om over te maken, heel vaak om een nietige reden. Het eenige, wat een postcommandant kan doen om eventueel bovengenoemd knoeien te voorkomen, is n.m m. dit en wel zich niet aan dergelijke prijsbepalingen te storen en alle militairen, nie mand uitgezonderd, één en denzelfden prijs en wel den aagst vast- gestelden te laten betalen. Dit is ook prettiger voor den vivresbeheer der, die dan voelt, dat zijn commandant hem nooit van knoeien zal kannen verdenken. Tot slot nog een klein vraagje: „Waarom zijn de dekens en spreiën van dwangarbeiders van beduidend kleinere afmetingen dan die van de militairen?" De justitie mag daar wel rekening mee houden en alleen die menschen veroordeelen tot dwangarbeid, die kleiner zijn dan onze middelsoort Inlandsche of Amb. militairen, want anders passen ze niet in hun dekens en spreiën. West-Ceram, 6 Mei 1917. A. M. Sierevelt, Eerste-Luitenant der Infanterie. 1) Zulks overkomt niet alleen postcommandantenRed. 647

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 87