1879, No. 27. Bijblad 3375), dan van geen waarde meer is, omdat öf deze posten reeds verbruikt kunnen zijn, öf in elk geval ontoe reikend zijn. Dat echter genoemd artikel 31 voor deze gevallen speciaal in het leven geroepen zou zijn, zooals Mr. MARGADANTin zijn werk: „Het Regeeringsreglement van N.-I." zegt, kan ik niet beamen. In gewone tijden doen zich toch wel gevallen voor, dat oogenblikkelijk veel geld noodig is, bv. bij het uitbreken van epidemieËn, groote natuurrampen, en waarvoor de begrooting niets heeft. Bovendien is de begrooting een wet evenals de Ind. comptabiliteitswet, zoodat desnoods de G.G., wanneer artikel 31 niet bestond, de geheele begrooting eenvoudig tijdelijk buiten werking kan stellen en evenzoo de comptabiliteitswet, welk lecht hem is gegeven in de 2e alinea van artikel 43 R.R. Spreekt toch de le alinea van dit artikel in algemeenen zin, de2e geeft eenige details, nl. het recht van den G G. om den staat van oorlog of beleg te verklaren, om wetten of bepalingen van het R.R. te schorsen en om autoriteiten op te heffen. Over dien S. v. O. of B. straks. De G.G. heeft dus het recht om wetten en bepalingen van het R. R. te schorsen, d.i. tijdelijk buiten werking te stellen. Onder wetten zijn hier te verstaan alle wettelijke regelingen in den meest uitgebreiden zin van het woord, dus wetten, koninklijke besluiten, ordonnanties, zoowel van de Indische regeering als van locale en gewestelijke raden, enz. Waar het R. R. ook een wet is, zou dus, wanneer niets anders was bepaald, de G. G. ook het R. R. in zijn geheel kunnen op zij zetten. Dit heeft men blijkbaar willen voorkomen, door de bijvoeging „en bepalingen van dit reglement." Welke bepalingen nu geschorst kunnen worden, wordt geheel aan het inzicht van den G. G. over gelaten. De bedoeling van dit voorschrift is echter, dat alleen die bepalingen buiten werking gesteld kunnen worden, die belemmerend zouden kunnen werken bij de uitvoering van maatregelen, die het behoud der koloniën moeten verzekeren. (Behandeling van art. 43 in de 2e Kamer). De beteekenis der woorden „en autoriteiten op te heffen" is natuurlijk het tijdelijk opheffen der door die autoriteiten bekleede betrekkingen, m.a.w. het schorsen der besluiten, waarbij deze zijn ingesteld. Autoriteiten opheffen, in de beteekenis van de personen uit hunne betrekkingen ontslaan of tijdelijk schorsen, kan de G. G. met uitzondering van enkele gevallen altijd. Daarvoor is artikel 43 niet noodig. 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 8