Het artikel verdient alleszins de belangstelling van onze collega's, waaronder er wel verscheidenen zullen zijn, die de vermelde voor beelden met eigen ervaringen uit den strijd tegen den I.V. zullen kunnen aanvullen. In „Ons kader", een sympathiek gesteld artikel van kapt v.D. Lijke, wordt een ruime werderzijdsche detacheering van het kader van het Nederlandsche Leger en van het onze bepleit, niet alleen van het beroepskader, doch ook van het verlofskader van eerstgenoemd leger. Voorts wijst Schr. op de hooge eischen, welke tegenwoordig aan het karakter van het beroepskader in Nederland moeten worden gesteld in verband met de omstandigheid, dat in het militieleger ook ontwikkelde en rijke jongelui als soldaten in de gelederen worden gevoerd. (Waar hier te lande de in te voeren diensplicht voor Europeanen algemeen zal zijn, zal uiteraard ook de keuze van het bij de militie-compagnieën in te deelen kader zeer zorgvuldig moeten plaats hebben. J.). In een naschrift kont de redactie van Mavors o.a. aan de hand van eenige cijfers betreffende de traktementen van reserve, offi cieren op tegen de voorstelling van Schr., alsof alle verlofsmilitairen richards zouden zijn. In het volgend artikel „Het opleggen van straffen" treffen we eenige beschouwingen over dit onderwerp aan van luit Lagaaij, waarvoor de desbetreffende artikelen uit het Reglement van krijgs tucht en het Reglement op den Inw. Dienst als uitgangspunt dienen. Aan het slot geeft Schr. een 10-tal punten in overweging aan a.s. officieren- detachements-commandanten en a.s. compagnies commandanten om zich daaraan bij het opleggen van straffen te houden Onzen jongeren collega's zij dit artikel ter lezing aanbevolen! Verder bevat deze aflevering nog: Over de bevoegdheid tot het intrekken en veranderen van straffen: De practijk bij de infanterie-recruten-depöts,'door luit. Van Pelt. De vrees op het gevechtsveld, door Kapt. Schilderman en Eenige bijzonderheden nopens de richtwijzen, de wijzen van waarnemen en het vuren der Bereden Artillerie (vervolg), door maj. v. Dam v. Isselt, waarin eenige bijzondere richtmethoden worden besproken. Marineblad, zesde aflevering 15 Maart 1917) Deze aflevering opent met een artikel van den heer Terwerda vover „Slagkruisers", waarin eerst de geschiedenis van het ontstaan van dit scheepstype wordt gegeven en daarna de slagkruiser inver- band met de verdediging van Indië wordt beschouwd. Schr. doet zich kennen als een groot voorstander van dit scheepstype voor on ze vloot en zou, waar voor onze Marine de leuze moet noodig blijven: „artillerieschip èn onderzeeër", de door de staatscommissie geachte 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 99