Tot zoover werd alleen gedacht aan een optreden van de vesting artillerie in de in vredestijd voorbereide stellingen. Maar een andere werkwijze is niet alleen noodig om in de permanente stellingen nuttig werk te kunnen leveren. Zij is ook onmisbaar voor een op treden buiten de stellingen. Met dit geval houdt Kapitein Kiès in 't geheel geen rekening. Ons groene boekje heeft de vestingartillerie in de stelling vastgewerkt, zoo vast, dat het zelfs niet mogelijk is om geschut van een niet bedreigd front snel in werking te brengen daar, waar het wel noodig is. Zulk een gebruik is wel in de ge- gevechtshandleiding voorzien, maar dat zijn slechts woorden. Zoo lang onze vestingartillerie aan het groene boekje vastzit, zijn aan een verplaatsen van batterijen zeer groote bezwaren verbonden. Willen die batterijen in redelijken tijd tot nuttig vuren komen, dan moet de tegenwoordig voorgeschreven werkwijze worden losgelaten voor eene, die niet zoo bindend is en die den officieren meer recht- streekschen invloed op den gang van zaken geeft. Nog is hier geen sprake geweest van een andere organisatie der vestingartillerie. Een werkelijk logisch gebruik van onze zware artillerie n- 1- aIs steun van het veldleger ook buiten de per manente stellingen, maakt echter eene algeheele reorganisatie noo dig. Een onderscheid zal moeten worden gemaakt tusschen een klein deel, dat uitsluitend in de permanente stellingen wordt ge bruikt (bijv. voor het pivötgeschut) en een ander n.l. het grootste ge deelte, dat mobiel is en tot batterijen ert afdeelingen is georganiseerd in den geest als bij de bereden artillerie en bij de Duitsche Fuss- artillerie gebruikelijk. Wij zijn dien weg reeds ingeslagen. Voor de mobiele batterijen zullen geheel nieuwe gevechts-, richt- en schietvoorschriften noodig zijn en dan zal het groene boekje verdwijnen. Voor de reeds in het leven geroepen mobiele batterijen is het reeds zoo goed als weg. Zoo ook vat ik het betoog op van den Heer Beudeker, waar mede ik, wat de hoofdzaken betreft, geheel instem, daarbij waar schijnlijk minder aan VESTiNGartillerie denkende, dan hij doet. Wanneer ik dan ook toch nog eenige wijzigingen in het groene boekje .bepleitte, dan houden deze slechts rekening met een naaste toekomst, waarin nog een belangrijk deel van de vestingartillerie aan het groene -boekje moet gehoorzamen. Zoolang onze vesting artillerie niet wordt versterkt, voornamelijk aan personeel, en zoo- 1) Zie „De Spaansche Vestingartillerie bij Santiago de Cuba" I. M. T. 1916, blz. 381. 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 10