deze opvatting werd van hoogerhand gesanctionneerd door de reeds vermelde metamorphoseering van maréchaussée-compagnieën in „gewone" infanterie. Intusschen bleef het Korps Maréchaussée op Atjeh gehandhaafd. Waartoe was dit noodig, daar toch gewone infanterie, dan wel i.e. garnizoensbataljons, gewapend met klewang en karabijn en goed- kooper dan die maréchaussée, het immers best af konden? Voor dit gewest, waar Generaal Van Daalen zelf lange jaren met den I.V. te maken had gehad, vond Z E. blijkbaar speciale troepen wél nood zakelijk. Waaruit blijkt, dat zelfs deze autoriteit van oordeel was, dat de militair van gemiddeld gehalte en het oefeningsstelsel der gewone infanterie niet berekend waren op een alleszins doelmatige actie tegen dien geminachten vijand. Met dat al werd die tweede periode, welke was aangevangen met een krachtiger optreden tegen dan I.V., ten slotte een overgang van deze soort vijand als hoofdzaak tot den B.V. als dito. Zoo gingen we ongeveer vijf jaar geleden het derde, tegenwoordige tijdperk in. Het B.V.-gevaar werd steeds grooter en in de practijk verdrong de opleiding tegen dien vijand die tegen den anderen vrijwel geheel. De huidige toestand is, wat de oefening betreft, precies tegengesteld aan dien in de eerste periode, wat echter niet overeenkomt met den tegenwoordigen politieken toestand: er is gevaar èn voor een B.V. èn voor een I V.. Doch mogen de jongere officieren nog wel eens fanatiek zijn voor „spelletjes" tegen een I.V., geen hoogere aanvoerder der infanterie op Java, die zich anders dan bij uitzon dering aan dat „minderwaardig" gedoe bezondigt, wordt eigenlijk meer au sérieux genomen. Wat een jongere collega van een ander wapen zal zeggen, wanneer men met hem over den I.V. begint, weet ik niet precies, maar ik stel me zoo voor, dat hij eerst een tijd lang peinzend voor zich uit zal staren en dan eindelijk, na niet zonder moeite dien vijand uit zijn geheugen opgediept te hebben, zal antwoorden „O ja, da's waar ookmeer van gehoord bentengs, niet waar?en sloebersen belabberingenen panglima's of teungkoe's, of hoe noem je die kerelsenne potong kapalahè?!ja zeker, ik herinner mij dat nog wel." Allemaal zeer begrijpelijk, daar de B.V. tegenwoordig verreweg hoofd zaak is. Intusschen zijn bij het opvoeren van de eischen tegen een B.V. die voor de actie tegen den I.V., welke dan toch gevoerd moet worden door van Java gezonden of van daar uit aangevulde troepen, 674

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 14