Het wegwerpen van deze granaten geschiedt uit de hand. Het is duidelijk, dat de worpsverheid zeer gering is, ongeveer 25 M. De groote werking van de handgranaat schuilt 1° in het groot aantal scherven met voldoende snelheid, 2° het werpen op grooten afstand. Hoe grooter de worpsverheid is, des te grooter is de beheerschte strook. Daar nu het belang van een lichte handgranaat met minste worpsverheid van 40 M, meer en meer bleek en in Holland op dit gebied reeds uitgebreide proeven werden genomen, zoo kwam men er ook in ons Leger toe een handgranaat te wenschen met grootere worpsverheid dan tot nu toe was bereikt. Men trachtte dit te verwezenlijken door de bestaande handgranaat van rond model zoo te wijzigen, dat door wegslingeren een groo tere worpsverheid werd bereikt. De volgende wijziging werd hiertoe aangebracht: De sluitdop werd aan de bovenzijde doorboord, door welke doorboring een stift werd gestoken, van onder en boven voorzien van een oog. Het bovenste oog, dat buiten de buis uitsteekt, dient voor het inhaken van het aftrektouw, het onderste oog voor het het ophangen van den schokker. Hiertoe zijn in den schokker twee gaten geboord, loodrecht op de richting der reeds bestaande gaten. Bij het inbrengen van den schokker moeten deze gaten komen tegenover de bovenste zijde- lingsche doorboring in den [sluitdop, waarna van boven de stif. wordt ingebracht, zoodanig dat het onderoog ook in de lijn van de gaten komt. Thans komt een stalen pen door den schokker en het onderoog, waarna de schokker aan de stift hangt. Door deze nu een kwart slag om te draaien kan de veiligheidspin worden irgestoken, die bij het vervoer den schokker draagt, terwijl het tevens onmogelijk is, dat de St. pen uitvalt. Het onderoog van de stift is aan een zijde geopend (zie fig. 3). Om de granaat tot wer pen gereed te maken, wordt de veiligheidspen uitgetrokken, waar na de stift nog slechts het vooruitschieten van den schokker belet. Bij meting bleek, dat nog een kracht van 5a6 K.G. noodig is om het onderoog te openen en daardoor de veer gelegenheid te geven zich te ontspannen. De granaat werd omgeven door een vlechtwerk, voorzien van een touw, waarmede hij weggeslingerd kon worden. Het in het bovenste oog gehaakte aftrektouw werd om de pols bevestigd. Bij het wegslingeren, nadat het aftrektouw is losgelaten, wordt door den ruk aan het aftrektouw het onderste oog der stift geopend, de schokker vrijgemaakt en ontsteking heeft plaats. 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 22