Proeven hiermede gaven de volgende resultaten: I. Ter bepaling van de worpsverheid. De granaten werden hiertoe van buisgatschroeven voorzien en onderhands weggeslingerd. Drie Europeanen behaalden, ieder met 8 worpen, een gemiddelde worpsverheid van 30 M. De grootste was 37, de kleinste 20 M. Voor drie Inlanders bedroegen deze cijfers respectievelijk: gemid deld 25, grootste 30, kleinste 15 M. Enkele worpen mislukten door het te laat loslaten van den slinger; terwijl één granaat zelfs achter den werper terecht kwam. Dit laatste is te wijten aan ongeoefendheid. Er bleek, dat de werpers zich zéér onzeker voelden bij den slingerworp en de modelmethode prefereerden. De gemiddelde vergrooting bleek gering, hetwelk nog in sterker mate aan het licht kwam bij: II. Beproeving van de ontstekingsinrichting met gevulde buis. De nieuwe wijze van ontsteking werkte goed en de schok aan de pols was uiterst gering. De Europeanen behaalden met 4 worpen een gemiddelden afstand van 25 M. Bij een granaat vloog de haak van het aftrektouw in het touw van den slinger en slingerde de ledige granaat met brandende buis zich om het lichaam van den werper De Inlanders behaalden gemiddeld 24 M. Volgens de model wijze (overhands) werden met Ig. granaten en gevulde buizen worpsverheden van 26,5 (8 worpen in totaal) en 20 M. bereikt. Hieruit bleek dus ten duidelijkste, dat van een vergrooting der worpsverheid geen sprake was. Getracht werd door middel van een toestel een grootere worp te verkrijgen, doch hierdoor ver kreeg men niet, wat de bedoeling was, een lichte handgranaat voor aanvallende troepen. Ook was de slinger in de hand van niet zéér geoefenden een gevaarlijk werptuig. Meermalen ging de granaat door het te laat loslaten van het touw recht naar boven en kwam vaak achter den werper terecht. Bij het vergrooten van de worpsverheid der handgranaten diere men rekening te houden met het gebruik: a. in het open veld, b. in stellingen. Tot die onder a. rekenen een steel of handslinger, tot die onder b. een steel of werptuig, dat eenvoudig, toch niet voor het gebruik in open veld geschikt is. I. M. T. 45 1917. 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 25