slinger zeker niet te gebruiken zou zijn met het oog op het weg werpen uit stellingen, zijn beproefd, gaven - zooals reeds gezegd - niet het gewenschte resultaat. Het gebruik van middelen, om uit loop graven granaten weg te werpen, behoort in een ander o derdeel thuis Men is hierin reeds geslaagd door middel van de geweergranaat, zie fig. 4. Uit alle beproevingen bleek, dat de bestaande handgranaat te zwaar was om een voldoend groote worpsverheid te verkrijgen. Boor de C.v.P. werden eenige proeven genomen met de geweer- granaat, teneinde deze te benutten als handgranaat. Al dadelijk werd een worpsverheid van 40 M. verkregen. De geweergranaat bestaat uit een lichaam (bus) van Al. en heeft dus een belangrijk kleiner gewicht (0,4 K.G.) dan de gietijzeren ronde handgranaat. Na eenige wijzigingen, waarvan de bespreking hier van geen belang is, doch die uit de figuren 4 en 5 voldoende blijken, kon na plaatsing op een steel de geweergranaat tot handgranaat ge transformeerd worden (fig. 5). De granaat is geplaatst op een blikken steel, waarvan de juiste lengte proefondervindelijk is bepaald, zijnde 320 mM. Uit den steel komt de handlus van manillatouw, aan welke lus zich de aftrekin richting bevindt. Het touw eindigt in een van twee oogen voor ziene staaf, een aan het boveneinde, het andere ongeveer ter halver hoogte. Door dit laatste is een pin gestoken, dienende ter meerdere veiligheid. Het bovenste oog is gehaakt in een ander oog, hetwelk zit aan een verbindingsstaafje van den schokker. Ten overvloede is ook nog door den steel en den schokker een veiligheidspin gestoken. Er is dus gezorgd voor dubbele veiligheid. In de granaat bevindt zich weer een hoedje, een kolom sas met een na verscheidene proeven op 3 secunden bepaalden brandtijd, en een kardoesje gevuld met 1,5 gram salpeterkruit No. 2. De granaatvulling bestaat uit 42 gram buskruit nitroglycerine- No. la, gemalen. De werking is als volgt: lus en steel worden beide in de hand genomen, nadat de buis vaardig is gemaakt door uittrekken der beide pinnen. In figuur 6 is de houding van steel en lus in de hand voorgesteld. Door nu het bovenlijf naar achteren te brengen en de rechterarm met in de rechterhand de handgranaat naar achteren te strekken, het samenstel lichaam-rechterarm naar voren te bewegen en daarna de 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 33