xecruten met het recrutengeweer laten stooten op stukken pisang- stam en later zelfs opgehangen aardappelen aan de bajonet laten rijgen. Bij elke schermles moet dit gedurende korten tijd be oefend worden. 3. Later moet de stoot toegebracht worden onmiddellijk na het sluiten van het vak door de tegenpartij. (Dus op het oogenblik door de tegenpartij aan te geven en op de juiste ongedekte plaats). 4. Elke afwering moet onmiddellijk gevolgd worden door de lste beweging van een stoot naar een ongedekte plaats. Hierbij moeten we een weinig smokkelen, door de lste beweging te laten volgen door het strekken van den rechterarm, waardoor het narichten een nastoot wordt. De op deze wijze opgeleide recruten zullen wel geen volleerde partijschermers zijn, maar dan toch zeer bruikbare bajonetvech ters, hetgeen niet gezegd kan worden van de op feilen werkende machines van heden. Theoretisch onderricht. Ten behoeve van de theorieën zou het gewenscht zijn een werkje uit te geven, waar de betrekkelijke uittreksels der verschillende reglementen in voorkomen aangevuld voor zoonoodig o.a. voor wat betreft krijgstucht door populaire uiteenzettingen en af beeldingen ten behoeve van het aanschouwelijk onderricht. Elke instructeur en elke recruut behoorde een exemplaar te ont vangen, waardoor de tijd voor het dicteeren en overschrijven be spaard zou worden. G O. I. Uit het voorgaande blijkt, dat de indeeling in periodes volgens het G. O. I. mij niet bevredigt. De bepalingen zijn ook te bindend. Ir, het G O. I. staat precies omschreven, wat in de verschillende periodes beoefend moet worden. Dit nu is niet vol te houden. Schieten wij bijv. in de lste periode met de exercities flink op, dan mag toch niet tot het 2de onder deel overgegaan worden, voordat alle theorieën gekend worden. Als regel wordt dan ook aan de periode-indeeling niet strict de hand gehouden. Naar aanleiding van het bovenstaande kom ik tot de volgende indeeling. lste periode (duur: I. Gymnastiek: vrije-, loop- en toesteloefenin- 2 maanden). gen van tabel I en II, met uitzondering 686

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 43