Os geniale oorlognoenng. In de vergadering van de Vereeniging tot beoefening van de Krijgswetenschap op 2'. December 1916 te 's-Gravenhage, sprak de Luitenant-Kolonel van den Generalen Staf J.C.C.Tonnet over „Moderne oorlogvoering. Bewegingskrijg en loopgravenstrijd". Het verslag van deze rede, buitengewoon interressant en leerrijk, bereikte ons eenige dagen geleden. De overste Tonnet vangt aan met de verkiaring.dat het leveren van beschouwingen over een oorlogvoering, waarvan de geschiedenis nog moet worden te boek gesteld, gewaagd is. In de daarop vol gende bladzijden vinden we nochtans strategische en er.kele tacti sche beschouwingen zóó klaar en helder, dat zij zonder twijfel met gerustheid zullen kunnen wordt getoetst aan de geschiedenis, als deze eenmaal zal zijn neergeschreven. Klaar en helder treedt óók aan het licht, dat gemaakte fouten zich bloedig wreken en lezen we tusscnen de regels, dat zij den ondergang zullen veroorzaken, als de tijd en de krachten om ze te herstellen worden gemist (zooals bij ons het geval zou zijn). Nadat werd besproken de gang van zaken in den aanvang van den krijg, totdat VON Hindenburg Oost-Pruisen had ontlast van den dreigenden druk van Ruslanü's legers, lezen wij: „Het is als een wonderlijke speling van het lot, dat hier in dezen „uithoek de drie mannen te zamen komen, aan wier leiding weldra „het lot van het Duitsche Rijk zou worden toevertrouwd: Hinden burg, Ludendorf en Mackensen. Waarom vraag ik me af „is niet van huis uit de hoogste leiding in hun handen gelegd? „Het is geen ongewoon, doch toch voorzeker in dezen oorlog „een zeer sprekend verschijnsel, dat de mannen, op wie de ver pachtingen voor het welslagen van den krijg waren gebouwd, „niet aan die verwachtingen hebben voldaan. Ik heb ze hier niet „aangeteekend, die vele namen van Legeraanvoerders, die plotseling „door maag-, nier- of ander lijden gekweld, op zijde moesten worden „geschoven. In de allerho gste rangen, onder de Commandanten 692

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 46