8898 8888 Indië meerbaar. 8888 8888 Maart 1916 werd de brochure van der Weijden geschreven, wij hebben nu, Juli 1917, een ander plan „Merens" in handen; het comité is gedeeltelijk al terug, de weerbaarmaking van Indië loopt dus vlot van stapel. In de brochure van der Weijden (orgaan van de Vereeniging tot beoefening van de Krijgswetenschap 1916, VI, blz. 249) is een van de bezwaren van den schrijver tegen het vlootplan „dat de aan bouw daarvan toch altijd enkele jaren vordert; ook moeten de steunpunten in gereedheid worden gebracht. Daarop kan niet worden gewacht. De tijd dringt" enz. enz Daarom heeft hij gelijk; er kan niet gewacht worden, geen dag en geen nacht en een flink militieleger is in een oogwenk kant en klaar. „Daarom", ik reciteer, „dient al dadelijk alles gedaan te worden wat mogelijk is, om met de minst tijdroovende middelen Indië weer baar te maken. Dit kan slechts door het scheppen van een leger, dat den ingezetenen vertrouwen, den buitenlander ontzag inboezemt" en dat moet zijn een militieleger. Ik geloof best, dat het mogelijk is zulk een leger te krijgen, het zij een gedwongen, hetzij een vrijwillige militie. Ik geloof zelfs niet, dat er opstand het gevolg van zou zijn. Als er één volk tegen militie gekant was, was het wel het Nederlandsche en toch kwam er geen opstand; al was het nu ook niet zoo gemakkelijk om het met een Napoleon aan den stok te krijgen. De Heer van der Weijden zegt, dat wij de betere volkselementen in die militie moe ten hebben, omdat het een nationale zaak moet worden. Prachtig maar is dit eigenlijk wel zoo noodig, of voert de in voering van een militie, dit nationale gevoel dadelijk zoo hoog op, dat ieder vaderlander wordt? Toen het beest der Openbaringen van Johannes, zooals de Koning van Zweden hem noemde, van Elba terug kwam, moet dat het mo ment geweest zijn, waarop de nationale geestdrift hoog oplaaiende het geheele Nederlandsche volk te wapen deed loopen; zou men 695 1. M. T. 46 1917.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 49