Ais dat de eenige reden zou zijn, lijkt mij die nog al gezocht- Jaren lang heeft het leger een grijze kapotjas gedragen en niemand heeft er zich aan geërgerd, dat dat niet stond hij een donkerblauw pak, maar bovendien niemand draagt als burger bijv: een overjas van dezelfde kleur als het daaronder gedragen costuum, en hoewel ik allerminst een blinde navolger zou willen zijn van het buiten land, wijs ik er toch op, dat bij voorbeeld de Duitsche officieren al jaren en jaren een grijzen mantel droegen, die, hoewel de uniform blauw was, een zeer netten indruk maakte. Men heeft er dan ook nog aan toegevoegd, dat het sergen grijsgroene pak dan ook te velde kon dienen, maar dan moet wij toch een vraag van het hart. De bestaande sergen uniform behoort niet tot de velduitrusting; zal nu de ter invoering voorgestelde kleeding daar wel toe behooren, dan moet dat extra pak of door den man gedragen worden, wat een zeer groote meerdere belasting zou. zijn en dus absoluut niet wenschelijk, of het zou achter den troep moeten worden medegevoerd, wat een belangrijke uitbreiding van den trein zou beduiden en zou ik tal van welbekende uitspraken kunnen aanhalen, waarin verteld wordt, dat de praklijk geleerd heeft, dat die uitrustingsstukken, welke de man niet zelf medevoert, nooit aanwezig zijn, als er behoefte aan bestaat, en soms maanden lang niet in de nabijheid van dan man komen. Misschien om het te doen voorkomen, dat men het niet te duur wil maken, wordt gezegd, dat zooveel mogelijk gebruik zal worden gemaakt van de bestaande uitmonstering. Nu bestaat die uitmonste ring op de oude uniform uit zwarte tressen en verschillend gekleurde biezen Dat dit treswerk bijzonder zou staan op een grijsgroen pak, wil er bij mij niet in. Het zou bovendien de zichtbaarheid zeer verhoogen en is te velde zeer onpraktisch; blijven over de biezen, maar ook daarvan maak ik mij geen illusie, dat ze bij de kleur zullen passen, ten minste noch onze roode artillerie-, noch onze oranje infanterieuitmonstering. Die uitmonstering zal moeten bestaan uit niet duidelijk sprekende kleuren, groen of blauw bijv. De verschil lende Nederlandsche studentenweerbaarheidsvereenigingen, die jaren lang reeds een grijze uniform dragen, hebben daarbij groene uitmon stering, hetgeen zeer goed staat. Er is nog een ander bezwaar tegen deze uniform en wel, dat m.i. de drachttijd belangrijk korter zal moeten zijn dan die van de bestaande, waardoor zij dan ook wel duurder zal worden. De kleur is zeer besmettelijk en de dragers zullen er spoedig onoogelijk uitzien. In Indië wordt nü eenmaal alles veel spoediger vuil. Vooral onze Javaantjes munten nu niet direct uit in bijzondere zorg voor hunne kleeding, om nog maar niet te spreken van het geval, dat, als het pak ook voor te velde bestemd wordt, men het ook met manoeuvres zal moeten medenemen. In het kort is mijn meening, dat de aanprijzing van deze nieuwe kleeding nu juist niet gelukkig is geweest. Mars. 702

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 56