van fllles Wat (Tlededeeling cuer de school uoor militaire artsen in Dein-Dersey door VI.G. 5chauIIIer. Referaat uit „The [Diliiary Surgeon", December 1914, ouergenomen uit „Der fllilitararzt" Dan 5 Februari 1916. In het jaar 1912 werd het departement voor schooldienst in gericht. Omdat de militaire artsen niet aan een cursus kunnen deelnemen, werd besloten schriftelijk onderwijs in te voeren. De jaar lijksche cursus duurt 7 maanden en omvat 6 schriftelijke proef werken, eene schriftelijk uit te werken verhandeling, 2 voordrach ten door een lid van het korps, een piactische oefening in het terrein, resp. een ta; tische oefening. Iedere deelnemer aan den cursus ontvangt in het begin van de maand een gedrukte vragenlijst en moet aan het eind der maand de antwoorden inzenden. De leerlingen mogen zich van alle mogelijke hulpmiddelen bedienen, daar het niet in de eerste plaats de bedoeling is, een onderzoek in te stellen naar hun kennis, doch om hen met het onderwerp vertrouwd te maken. Zij, die 75 bevredigende antwoorden kun nen aanwijzen, komen in een hoogere klasse. De anderen moeten het werk van het afgeloopen jaar nog eens overmaken. In Februari en Juni hebben de voordrachten en de besprekingen plaats. In Mei of Juni wordt gelijktijdig met en op dezelfde plaats als de troepen officieren, de praktische oefening onder leiding van een militairen arts gehouden. Gedurende de 6 dagen van de oefening in het ter rein worden de onderwerpen, in het afgeloopen jaar behandeld, nog eens in voordrachten en demonstraties aangestipt De studeerende officieren van gezondheid worden, tot eene af- deeling vereenigd, in den hospitaaldienst onderwezen en iederen deelnemer wordt de gelegenheid gegeven als commandeerend offi cier zijne geschiktheid te bewijzen. Bijzonder wordt acht geslagen op het samenstellen en overbrengen van bevelen, kaartlezen, in richting van latrines en verbrandingsovens, die de studenten zelf moeten bouwen. De legering staat onder strenge militaire disci pline en allen zijn van uur v m. tot 's avonds laat bezig. Het leerplan is over 4 jaren verdeeld: lste jaar: Exercitievoorschriften 2, militair-geneeskundige voorschrif ten 4 opdrachten, 2 vragen den bataljonsdienst betreffende. 2e jaar: Propadeutiek der militair-geneeskundige tactiek 4, militaire hygiëne 3 opdrachten (lijsten), 2 vragenlijsten betreffende den regimentsdienst. 704

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 58