te Ngawi is een administratieve maatregel. Dit moge op papier zoo zijn, in werkelijkheid grijpt de plaatsing bij het strafdetachement fel in op den gestrafte. Wie zich nu er niet van overtuigd houdt, vrage eens, hoe zoodanigen zich weren om niet naar het strafdetachement behoeven te gaan, men weigert zich eenvoudig te gaan kleeden om op transport daarheen te gaan, liever pleegt men dienstweigering of een ander delict, in de hoop, dat de militaire rechter Tjimahi als strafplaats aanwijst. Wie eenmaal Ngawi geproefd heeft, tracht uit alle macht te ontsnappen. Men begaat dan een of ander delict, liefst dienstweigering, in de hoop dan eenmaal voor den krijgsraad gekomen zich te hooren vervallen verklaren van den militairen stand. Nu is het opmerkelijk dat wat van Ngawi voor den krijgsraad komt bijna allen Europeanen zijn en wel mobilisatie individuen, waaronder ik dan verstaan wil dezulken, die gedurende de mobili satie zijn aangenomen in Nederland. Wanneer men dan die militairen eens laat vertellen uit hun vroeger leven, dan is er dikwijls een minder vleiende reden, die hen tot dienstneming voor de koloniën heeft aangespoord. Sommigen, nauwelijks eenige maanden in Indië, zijn al spoedig de klas ingedwaald; mankeeren en goedverkoopen zijn meestal de zonden, die dergelijke individuen op hun geweten hebben. De plaatsing naar Ngawi volgt spoedig, doch nog spoediger komt dan, eenmaal daar gekomen, de neiging om er maar een einde aan te maken door dienst te weigeren, en dan is de krijgsraad in het zicht en tevens het militaire provoosthuis, waar hun in vergelijking met Ngawi een hemel wacht. Eenmaal voor den krijgsraad staande, blijkt hun ongevoeligheid voor straf ten duidelijksteals men maar van Ngawi weg is en of men als je blieft maar het Leger uitgezet wordt, hoeveel jaren die vervallen-verklaring vergezellen deert hun geen zier. Soms hebben die individuen nog de vrijmoedigheid om den krijgsraad te verzoeken om vervallen verklaard te mogen worden, al kregen ze tien jaren Dikwijls zijn die individuen psychopaten, waar van het onbegrijpelijk is, dat ze in Nijmegen door de keuring zijn geslopen; in alle gevallen ze toonen eigenschappen, die hen onbruik baar maken voor den militairen dienst. Ziedaar het beeld van den mobilisatie-Europeaan. Statistieken zouden de goede werking en het nut van het strafdetachement te Ngawi moeten aanwijzen, doch ik vrees, dat die goede werking in zeer geringe mate aanwezig zal zijn, en de vraag wel eens doet rij zen, of de aanwezigheid van een strafdetachement op de manier, als thans ingericht, wel aan de verwachtingen beantwoordt. Mr P. A. F. Blom. 706

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 60