noodig heeft te doen dan blind opvolgen van bepalingen. Devuur- leider moet behalve door de kaart ook door den waarnemer worden ingelicht omtrent de gesteldheid van het terrein bij het doel en omtrent het doel zelf, teneinde daarnaar zijn schietplan op te maken. Verder moet de vuurleider in bijzonderheden weten, hoe de eerste schoten vallen, om bijtijds de wijze van schieten te kunnen wijzigen. Dan moet hij snel bericht krijgen van de veranderingen in het doel, teneinde onverwijld te kunnen ingrijpen. Maar dit alles mag van onze kanonniers-waarnemers niet worden verwacht en bovendien, al waagden zij wel eens meer te berichten dan voorgeschreven, de vuurleider, hun meerdere, hield zich daar niet aan. Zou me daar zoo'n waarnemer het heele schietplan omver gooien! Nif zou men denken, dat de onder deze omstandigheden werken de sergeanten-vuurleiders kunnen rekenen op de ieder oogenblik tot ingrijpen gereedstaande leiding hunner officieren, maar hierop wordt in het V.A.V.A. bijna niet gerekend. De officieren hebben ander werk te doen. Deze drie omstandigheden, le. bewaking van het gevechtsveld door slechts één officier, die bovendien voor de plaatsbepaling der doelen bijna niet meetelt, 2e. de peildienst geheel in handen van sergeanten en korporaals, 3e. de leiding van het vuur door sergeanten in vereeniging met de waarneming door kanonniers, zijn n.m.m. de oorzaken van de langzame vuuropening en het slechte schieten. Onze vestingartillerie is halfblind! Bij handhaving van de bestaande organisatie der Vestingartil lerie moet zich het streven naar verbetering richten op het ver- grooten van het aandeel der officieren in doelverkenning en vuurleiding. Het instampen van de mechanische werkwijze heeft de kunstenaars in het vak op den achtergrond geschoven. Ook de officieren zijn machines geworden. Hun werk in het G.A.K. is het werk van rekenaars en teekenaaars. Het kan door bekwame onderofficieren evenzoo worden verricht. Van de intelligentie der officieren en van de opleiding, die zij hebben genoten, moet profijt worden getrokken door hen te belasten met de tactische leiding, met de bewaking van het gevechtsveld, met het directe toezicht op de doelverkenning en de vuurleiding. 666

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 6